Macron'dan Türkçe tweet... 'Google translate'ten çevirip mi attı?'

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Twitter hesabından paylaştığı Türkçe mesajda "Ajaccio'da, Türkiye'ye net bir mesaj gönderdik: İyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim" ifadelerini kullandı

Macron'dan Türkçe tweet... 'Google translate'ten çevirip mi attı?'

Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı Yunanistan'ı kışkırtan ve AB'yi harekete geçirmeye çalışan Macron, Korsika'da yapılan Med7 zirvesine göndermede bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, diyalogun "iyi niyetli" bir şekilde tekrar açılması gerektiğini ve Avrupa Parlamentosu'nun da bu yönde çağrı yaptığını öne sürdü.

Macron Türkçe paylaşımında, "Ajaccio'da, Türkiye'ye net bir mesaj gönderdik: İyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim" diye yazdı.

FRANSIZ VE TÜRKLERDEN TEPKİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, resmi Twitter hesabından Doğu Akdeniz'de yaşanan krize ilişkin bir mesaj paylaştı. Mesajı Türkçe dilinde Google translate uygulamasından otomatik olarak çevirdiğini ifade eden sosyal medya kullanıcıları mesajın ne anlama geldiğini anlamadıklarını ifade etti.

François Morelle adlı Fransız sosyal medya kullanıcısı, az da olsa Türkçe biliyorum ama bu kadar da kötü bir çeviri görmedim" diye Macron'u eleştirirken, Ömer Salimoğlu adlı kullanıcı da "Macron efendi! Resmen google translate'ten çevirmiş atmışsın mesajı. Türkçe danışmanına sorsaydın iyiydi. Ne dediğine "Fransız" kaldık. Bir şey anladıysam BAE'li olayım" ifadelerine yer verdi.