Macron’dan Türkiye açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Macron AB üyesi Güney Avrupa ülkeleriyle yaptıkları MED-7 zirvesinin ardından, Türkiye ile iyi niyetle yeniden bir araya gelmek istediklerini söyledi. Zirve sonrası hazırlanan ortak bildiride Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a tam destek mesajı verildi.

Macron’dan Türkiye açıklaması

Fransa'nın ev sahipliğinde Korsika adasında gerçekleştirilen MED-7 adıyla anılan Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi’nden sonra yayımlanan ortak bildiride, “Egemenliklerine ve egemenlik haklarına yönelik tekrarlanan saldırılar ve Türkiye’nin çatışmacı eylemleri karşısında Kıbrıs ve Yunanistan’a tam desteğimizi ve dayanışmamızı yeniden teyit ediyoruz. Bölgedeki tüm ülkeleri uluslararası hukuka, özellikle de uluslararası deniz hukukuna saygı göstermeye ve tüm tarafları anlaşmazlıkları diyalog ve müzakere yoluyla çözmeye çağırıyoruz” ifadesine yer verildi.

MACRON: DİYALOĞA TEKRAR GİRMEK İSTİYORUZ

Zirvenin ardından konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Diyaloğa tekrar girmek istiyoruz...Saf değiliz ancak iyi niyetle tekrar (diyaloğa) girmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Macron Türkiye ile bölgede istikrarı sağlamak adına ilişkileri eski haline getirmek istediklerini ifade etti. "AB üyesi ülkeler olarak Akdeniz konusunda yapıcı politikamız olmalı" diyen Macron, "Türkiye ile AB arasındaki görüşmelerin her iki taraf için faydalı olduğunu düşünüyorum. Ekonomi ve enerji alanında ortak ajanda tekrar ortaya çıkabilir" ifadelerini kullandı.

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre, Macron, "Tek taraflı provokasyonlara ve sondaj çalışmalarına karşı (Güney) Kıbrıs ve Yunanistan'a karşı dayanışma içerisindeyiz. Bölgede diyalog oluşturmak ve denge kurmanın yollarını bulma hususlarını AB Liderler Zirvesi'ne taşıma konusunda ortak irade bulunuyor" diyerek, bu konuda AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'e güvendiklerini söyledi.

Macron, basın toplantısı öncesi Twitter hesabından "Akdeniz'de barış" anlamına gelen bir paylaşım yaptı.

 

YUNAN BAŞBAKANI'NDAN KÜSTAH SÖZLER

Basın toplantısında Fransa lideri Macron'un yanında duran Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de Ankara'nın Eylül ayı sonunda yapılacak AB zirvesine kadar doğal gaz arama faaliyetlerine son vermek için zamanı bulunduğunu savundu.

"Türkiye’nin Avrupa’yı bölme girişimini engelleyeceğiz" ifadesini kullanan Miçotakis, Yunanistan’ın AB sınırlarını koruma görevini yerine getirdiğini iddia ederek, dayanışma beklediklerini sözlerine ekledi.

Korsika adasında Macron'un evsahipliğinde yapılan zirveye Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın yanı sıra İtalya, İspanya, Portekiz ve Malta'nın liderleri katıldı.

Macron bir önceki açıklamasında, "Avrupalılar olarak daha net ve açık olmalıyız. Türkiye'nin halkı ve milletine karşı değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümetine karşı. Onun bugün kabul edilemez tutumları var ki bunların bazılarını söyledim. Biz, Avrupalılar olarak, Erdoğan'a karşı katı ve güçlü olmalıyız. Tansiyonu yükseltmekten kaçınmak istiyoruz ancak Türkiye bazı alanlardaki niyetlerini netleştirmeli. Avrupa bir bütün olarak Türkiye ile ilgili olarak daha net ve daha birleşik bir pozisyonda olmalı." ifadelerini kullanmıştı.