Macron'dan yine küstah Türkiye çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi'nin deniz sahalarının ihlal edilmesi karşısında Türkiye'ye yönelik daha fazla yaptırım uygulanması gerektiğini savundu.

Macron'dan yine küstah Türkiye çağrısı

Libya ve Doğu Akdeniz nedeniyle Ankara-Paris arasındaki gerilimin tırmandığı bir dönemde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan bu kez de yaptırım açıklaması geldi.

Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile bir araya gelen Macron, gazetecilere yaptığı açıklamada, “İki ülke içinde hayati önem taşıyan Akdeniz’in bu bölümünde, enerji ve güvenlik konuları vazgeçilmezdir. Burada söz konusu olan şey, Türkiye ve Rusya’nın giderek kendilerini daha fazla gösterdiği ve buna rağmen AB’nin çok az şey yaptığı bir güç mücadelesidir” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı, "Bir üye ülkenin kara sularının ihlal ya da tehdit edilmesi kabul edilemez. Akdeniz'deki güvenliğimizi başka aktörlerin ellerine bırakmak büyük bir hata olacaktır. Bu, Avrupa için bir seçenek değil ve her durumda Fransa bunun olmasına izin vermez. Türkiye'nin egemenliğini ihlal ettiği Yunanistan ve Kıbrıs'a tam dayanışma duygularımızı bir kez daha söylemek isterim. Bir üye ülkenin kara sularının ihlal edilmesi bizim tarafımızdan kabul edilemez. Fransa'nın desteğine güvenebilirsiniz. Avrupa da bunu kararlı bir tutumla dile getirmelidir" ifadelerini kullandı.

Daha önce de Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Guiseppe Conte ile Brüksel zirvesi sırasında ortak açıklama yapan Macron, Türkiye'ye Akdeniz ve Libya'da egemenlik haklarını ihlal eden ülkelere AB'nin yaptırım uygulamaktan çekinmeyeceğini, ancak bu konuda karar almak için AB Dışilişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell'in raporunu bekleyeceklerini açıklamıştı.