Macron’un NATO itirafı Avrupa’yı böldü, Rusya’yı sevindirdi

Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un 'NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti' sözleri için 'yersiz bir sözlü saldırı' dedi. Ancak Merkel, NATO'dan bağımsız bir 'Avrupa Ordusu' fikrinin hararetli savunucularından biri.

Macron’un NATO itirafı Avrupa’yı böldü, Rusya’yı sevindirdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Economist’e verdiği söyleşide “Benim için şu anda yaşadığımız, NATO’nun beyin ölümüdür” değerlendirmesini yapması, Batı İttifakı için dönüm noktası olan ve Almanya’nın birleşmesini sağlayan, Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30’uncu yıldönümü kutlamalarına hazırlanan Almanya’da büyük yankı buldu.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Berlin’in hem NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg hem de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu ağırladığı bir günde gündeme damgasını vuran bu sözler, Almanya Başbakanı Merkel’in tepkisine yol açtı.

BU BAKIŞ AÇISI…

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada Merkel, Macron’un sözlerini ‘yersiz bir sözlü saldırı’ olarak nitelendirerek, “Bu bakış açısı kesinlikle benimkini yansıtmıyor” diye konuştu.

Fransız Cumhurbaşkanının çok sert ifadeler kullandığına dikkat çeken Merkel, her zaman Avrupa’nın kendi güvenliği için daha çok sorumluluk üstlenmesi gerektiğini savunduğunu ancak müttefikler arasında görüş ayrılıkları olsa da NATO’nun kilit önem taşıdığını söyledi.

“Transatlantik ortaklık bizim izin vazgeçilmez” diyen ve NATO’nun Almanya’nın güvenliğinin temelini oluşturduğunun altını çizen Merkel, “NATO bizim güvenlik ittifakımız” dedi.

Merkel ayrıca, Suriye harekatı nedeniyle Türkiye ile yaşanan tüm güçlüklere rağmen Ankara’ya giderek ittifak üyelerinin görüşlerini ve endişelerini aktarmasından ötürü NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e teşekkür etti, “Görüş ayrılıklarımız olduğunda da diyaloğumuzu muhafaza etmeliyiz” diye konuştu.

MERKEL ‘AVRUPA ORDUSU’ İSTİYOR

Öte yandan Merkel, NATO’dan bağımsız bir “Avrupa Ordusu” fikrinin hareretli savunucularından biri. Geçen yıl 14 Kasım’da Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Merkel ‘Gerçek bir Avrupa Ordusu, Avrupa’nın bağımsız hareket yeteneği için zorunludur’ demişti.

POMPEO: HÜKÜMSÜZLEŞME RİSKİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya’da Berlin Duvarı yıkılışının 30’uncu yıldönümünde yaptığı konuşmada, NATO’nun etkisiz bir birlik haline dönüşmesi riskine karşılık ‘gelişmesi ve değişmesi’ gerektiği uyarısını yaptı. Pompeo,

“Kuruluşundan 70 yıl sonra, NATO’un artık gelişmesi ve değişmesi, günümüz şartlarının gerçeklikleri ve zorluklarıyla karşı karşıya gelmesi gerekiyor. Eğer ülkeler, NATO’ya gerekli kaynakları sağlamadan güvenlikten faydalanabileceklerini düşünürlerse, sözlerini yerine getirmezler, bu da NATO’nun etkisiz ve hükümsüzleşmesi riskini oluşturur. “ dedi.

MACRON NE DEMİŞTİ?

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Benim için şu anda yaşadığımız NATO’nun beyin ölümüdür” dediği Economist söyleşisinde ABD’ye sert çıkmış, savunma ittifakı içerisinde koordinasyon olmadığını kaydederek şunları kaydetmişti:

“ABD ile NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma süreçlerinde hiçbir şekilde koordinasyon yok. Hiç. Aynı zamanda bir diğer NATO üyesi Türkiye’nin, Fransa’nın çıkarlarının söz konusu olduğu bir bölgede, koordinasyonsuz agresif eylemleri var.”

“Türkiye NATO’ya ait değil mi?” sorusunu da yanıtlayan Macron, “Bunu söyleyemem. Türkiye’yi NATO’dan dışlamak çıkarımıza değil ama belki de NATO’yu yeniden gözden geçirmeliyiz” diyerek, Türkiye’nin NATO üyesi olmanın getirdiği yükümlülükler çerçevesinde, ‘sorumlu bir zihniyet’ ile muhafaza edilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Macron, NATO Antlaşması’nın bir üyeye yapılan saldırının tüm üyelere yapılmış bir saldırı olarak değerlendiren ve kolektif savunma öngören 5’inci maddesine inancının sürüp sürmediği sorusuna ise “Bilmiyorum” yanıtını verdi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Yarın 5’inci madde ne anlam taşıyacak? Beşar Esad Türkiye’ye misilleme kararı alırsa, bu taahhüdümüz geçerli olacak mı? Bu çok önemli bir soru. Biz IŞİD ile mücadele etmek için çatışmaya taraf olduk. Şimdi şu çelişkiyle karşı karşıyayız. Hem ABD’nin kararı hem de Türkiye’nin harekatı aynı sonucu doğurdu: Bölgede IŞİD’e karşı savaşan partnerimiz Suriye Demokratik Güçleri’ni feda ediyoruz. Kritik konu bu.”

RUSYA CEPHESİ: NATO’DA TAM BİR KARGAŞA VAR

Macron’un ‘Şu anda yaşadığımız şey NATO’nun beyin ölümüdür’ sözlerini değerlendiren Rus Senatör Aleksey Puşkov, İttifak’ta tam bir kargaşa yaşandığını vurguladı.

Twitter hesabından bu sözleri değerlendiren Rus Senatör Puşkov, “Macron, NATO hakkında sert bir hükümde bulundu ve NATO’nun beyin ölümü yaşadığını söyledi. Stoltenberg, Rusya’ya karşı tutumun sert olması konusunda ısrarını sürdürürken İttifak içinde Türkiye’nin eylemleriyle ilgili tam bir kargaşa yaşanıyor” dedi.

Macron’un Rusya’nın NATO’nun temel sorunu olmadığı mesajını verdiğini de anımsatan Puşkov, “Doğru, bu uydurulmuş bir baş ağrısı” ifadesini kullandı.