Madenci heykeli maviye boyandı, belediye ‘ihya ettik’ dedi

Zonguldak'ın Kozlu ilçesindeki madenci heykeli belediye tarafından yağlı boya ile boyandı. Heykeltıraş Metin Yurdanur, "Hem sanat eseri hem de maden emekçileri itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır" diyerek heykelin boyanmasına tepki gösterdi. Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş ise heykeli ihya ettiklerini söyledi.

featured

Zonguldak’ta, 1991 yılındaki Büyük Madenci Yürüyüşü anısına Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan madenci heykelinin boyanması tepki çekti.

Kozlu girişindeki heykelin yeri 2020 yılındaki yol düzenlemesi sırasında değiştirilerek kavşaktaki orta refüjün içerisine konuldu. 27 Ekim’de ise bronz heykel belediye tarafından yağlı boya ile boyandı.

Heykeldeki madencinin eli ve yüzünün siyaha, kıyafetlerinin maviye çizmesinin de sarıya boyandığı görüldü.

‘MADEN EMEKÇİLERİ İTİBARSIZLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILDI’

Eserinin kendisine bilgi verilmeden boyandığını öğrenen Heykeltıraş Metin Yurdanur ise duruma tepki gösterdi. Twitter hesabından bir açıklama yapan Yurdanur, “Kozlu’da yer alan Madenci Anıtı boyanarak tahrip edilmiştir” dedi.

Yurdanur, “Anıt heykel tanınmayacak şekilde boyanmış ve bu yolla hem sanat eseri hem de maden emekçileri itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır” ifadelerini kullandı. Telif kanununa göre haklarının çiğnendiğini belirten Yurdanur, “Bilgim, iznim ve onayım olmadan yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini hem kendi adıma hem de canlarını maden ocaklarında yitiren binlerce maden işçisi adına diliyorum.” dedi.

‘İHYA ETTİK’

Sosyal medyadan gelen eleştirilerin ardından Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş belediyeye ait sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Heykelin dış etkenler nedeniyle zarar gördüğünü söyleyen Bektaş, “Bu nedenle gerekli restorasyon çalışmaları yapılarak madenci kentimizin sembolü madenci heykeli ihya edilmiştir” dedi.

‘RESTORASYONDA MADEN İŞÇİLERİNİN KIYAFETİNDEKİ RENKLER DİKKATE ALINDI’

Bektaş, “Restorasyon çalışmalarında yıllardır maden işçi kıyafeti olan renkler özellikle dikkate alınmış bu husustaki hassasiyetimize rağmen son günlerde bazı basın yayın organlarında bu konuda spekülasyonlar yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bektaş şöyle devam etti:

“Ne mutlu ki; Kozlu’da tüm sorunları çözdüğümüzün kanıtı madencinin çizmesinin rengi tartışma konusu oldu. Madenci kenti olan Kozlumuz’da bugüne kadar şehit olan tüm madencilerimizin isimlerini ölümsüzleştiren anıtı yine 263 maden şehidimiz anısına yapılan anıtı ve diğer madenler ile ilgili anıtlar ve meydan düzenlemeleri tarafımızdan yapılmıştır. Bu vesile ile Amasra’da meydana gelen kazada şehit olan 41 madencimizi ve tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.”

Madenci heykeli maviye boyandı, belediye ‘ihya ettik’ dedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Anit heykelin icine etmisler. Otesi yok.

  2. 4 hafta önce

    Estetik anlayışın yoksa, bu işten anlamıyorsan, ne diye böyle bir işe kalkışıyorsun be adam? Elini vicdanına koya Ali Bektaş, bu olmuş mu sence? Lunapark heykellerine dönmüş.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!