Mağaraya sığınan İdlibli aile sırtlanlara karşı nöbet tutuyor!

Evi hava saldırısında yıkılan İdlibli Muhammed Hammude, 20 kişilik ailesiyle sığındığı mağarada, yabani hayvanlara karşı nöbet tutarak yaşıyor.

Mağaraya sığınan İdlibli aile sırtlanlara karşı nöbet tutuyor!

İdlibli Muhammed Hammude, Ram Hamdan köyündeki evinin hava saldırısı sonucunda yıkıldığını söyledi.

Hayatta tutunacağı hiçbir şeyi olmadığını söyleyen İdlibli Hammude, “Ev kullanılmaz hale geldi. Kapılar ve pencereler dahil, her şey kullanılmaz hale geldi. Evimizden çıktık. Sığınacak bir yer arıyorduk. Çadır satın almaya niyet ettik ancak çok pahalıydı. 200 bin Suriye lirası (1200 TL) civarıydı.” dedi.

 

Suriye-Türkiye sınırına yakın Barişa Dağları dolaylarındaki bir mağarada kardeşinin ailesi, annesi ve çocuklarıyla toplam 20 kişinin yaşadığını ifade eden Hammude, “Çocuklarımız, kadınlarımız dışarıdaydı. Sonunda bu mağaraya sığındık. En azından çatı bizi koruyor. Çocuklarımızı içeri alabiliyoruz, uyutabiliyoruz.” diye konuştu.

KAPIDA SIRTLAN GÖRDÜM

Hammude, mağarada yaşamanın zorluklarını şöyle anlattı:

“İçeride ölü köpek vardı. Onu çıkardık. Az da olsa mağarayı temizledik. İçeride küf, nem vardı. Bu nedenle hastalık da oluyor. Birkaç gün önce gece yarısı dışarıya ışık tuttuğumda mağaranın kapısında sırtlan gördüm. Kadınlar, çocuklar korktu. Bunun üzerine kardeşimle nöbet tutmaya başladık.”

Abdest almak ve yıkanmak için kilometrelerce uzaktaki köye gittiklerini belirten Hammude, “Ne söylesem az gelir. Hayvan bağlasanız burada durmaz.” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib’in merkezi 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

17 Eylül 2018’deki Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib’e saldırılarında 1800’den fazla sivil can verdi. Ocak 2019’dan bu yana göç edenlerin sayısı 1 milyon 942 bini buldu.