Yandaş medyada mahalle karıştı: Şerefsizsin… çirkinleşmişsin…

Star yazarı Ersoy Dede, Yeni Şafak'tan atılan Özlem Albayrak'ın İBB personeli olduğunu, hatta İBB imkanlarıyla yurtdışında dil eğitimi aldığını iddia etti. Albayrak'ın Kaftancıoğlu'nu savunmasının nedenin de 'işten atılmamak' olduğunu öne sürdü.

Yandaş medyada mahalle karıştı: Şerefsizsin… çirkinleşmişsin…

Yeni Şafak yazarı Özlem Albayrak geçen günlerde, gazetesinin yazılarına son verdiğini duyurmuştu. Sosyal medya hesabından yayınlanmayan yazısını paylaşan Albayrak’ın söz konusu yazıda CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu savunduğu görülmüştü. Başka bir hükümet gazetesi olan Star’ın yazarı Ersoy Dede, Albayrak’ın İBB personeli olduğunu yazdı. Dede, Albayrak’ın işten atılmamak için Kaftancıoğlu güzellemesi yaptığını öne sürdü.


Sabah yazarı Hilal Kaplan da sosyal medya hesabından, bu yazıyı paylaşarak Albayrak’ı eleştirdi. İşte o yazının satırbaşları:

“(…) Özlem Albayrak yazısını yayınlamadığı için Yeni Şafak’tan ayrıldı. O yayınlanmayan yazıyı da twitter’da paylaştı. Bu tavrıyla da Yeni Şafak’ı hedefe oturtarak linç ettirdi. Enteresan. Özlem Albayrak gazeteci kimliğinin dışında aynı zamanda kadrosu İBB’ye bağlı olan BİMTAŞ Şirketinin de personelidir… Halen dış görevle Kültür Daire Başkanlığı’na bağlı Tuzla Kültür Merkezi’nde görevli… İBB’nin olanaklarıyla 1 yıl ABD’ye dil eğitimine bile gitti. Ne enteresan değil mi? Neyse, gün oldu devran döndü İBB yönetimi CHP’ye geçti.İmamoğlu seçim sürecinde AK Parti’nin yanında tavır ortaya koymuş personeli bir cadı avı ile fişleyip kovmaya başlayınca acaba Özlem Albayrak da bu furyadan etkilenir mi baktık biz de endişeyle. Zira her kritik olayda Erdoğan’ın yanında pozisyon almış, AK Parti lehine kalem oynatmış bir yazardı. İmamoğlu ne kadar ‘Reisçi’ varsa kapının önüne koydu malum. Korktuğumuz olmadı. Ancak bu süreçte Özlem Albayrak’tan da İBB’deki işçi kıyımına ses verip “yeter artık” demesi beklenirdi. Oysa o tuttu Canan Kaftancıoğlu’nu savunan bir yazı kaleme aldı. İlginç değil mi? Peki, ilkeli duruşunu sürdürüp İBB’den de ayrılır mı acaba? Aksi halde, belediyeden kovulmamak için Canan güzellemesi yaptı eleştirisine muhatap olabilir.”

ALBAYRAK’TAN DEDE’YE SERT YANIT

Özlem Albayrak ise Ersoy Dede ve Hilal Kaplan’a sosyal medyadan aynı sertlikle yanıt verdi.
Albayrak şu ifadeleri kullandı:

“Ersoy Dede, birincisi ben Kaftancıoğlu’nu savunmadım, hukukun genelliği ilkesini savundum. Benim yazım hükümete vuran vurmak isteyen bir yazı değildi, Kaftancıoğlu kararıyla oluşan manzarayı göstermek amaçlı bir metindi. İlk yayınlanmayan yazım değil bu.

Davutoğlu yazım da yayınlanmadı, ki orada da eleştirinin ihanet olmadığını söyledim. Kayyum yazım da yayınlanmadı. Bu yazıların tamamı ilkesel nedenlerle yazıldı. Kişilerle ilgili değildi.

Diyorsun ki Yeni Şafakı linç ettirmişm; Gazeteler inandığımızı yazabildiğimiz mecralardır, gazetelere tapınmamız gerekmiyor. Zaten linç de ettirmedim sadece yayınlanmayan yazımı paylaştım. 20 yıllık bir gazeteci olarak bir kurumdan neden ayrıldığımı okurlara açıklamam gerekir, bu benim görevimdir. Kaldı ki Hükümeti destekleyen medyaya eleştirileri ilk ben başlatmadım, uzun zamandır eleştiriliyorlar. Hükümeti desteklediğini düşünen medya AK Parti’ye iyilik yapmıyor, daha şimdiden parti üçe bölündü.

İBB’DE ÇALIŞTI MI?

Belediyede çalışmama gelince, sigorta kayıtlarından benim orada ne kadar süre, ne vasıfla çalıştığım zaten çıkarılabilecek bir şey.
Gizli bir durum yok. Bir açığımı bulamayıp bundan medet umulması çok çaresizce. Seçim döneminde duruşum belliydi, İmamoğlu’nun ikinci seçimi alacağı bariz ortadayken aynı çizgiyi korudum, böyle bir kaygım olsaydı pek çokları gibi döner veya susmayı denerdim.

Anlaşılacağı gibi, duruşum konjonktürel değil, ilkesel.

Burs meselesine gelince belediyeden burs aldığım tamamen asılsız bir iddia ve iftira. Belediyeden burs almadım sadece ücretsiz izin alıp yurtdışına gittim ki, bu da iş kanununun bana verdiği bir hak.

Benim saklayacak hiç bir şeyim yok, operasyonel yazı yazanlar kendine baksın.

Velhasıl çok ayıp etmişsin Ersoy Dede, çok çirkinleşmişsin. Söylenecek başka şeyler de olabilirdi ama aynı kabalıkla cevap vermek istemem.”

HİLAL KAPLAN’A: İSPATLAYAMAZSAN ŞEREFSİZSİN

Albayrak, Hilal Kaplan’a da şöyle yanıt verdi:

“İBB çalışanı olduğumu hiçbir zaman kimseden saklamadım, gazetenin de bilgisi dahilindeydi. Gazeteye dışardan yazı gönderiyordum. Belediye’den burs alıp ABD’ye gittiğimi ispatlamayan ise şerefsizdir.”

“İletişim mezunu, sosyoloji yüksek lisanslı, doktorasını bitrmek üzere olan, dil bilen birisinin, 4 bin 500 tl maaşla bir kurumda çalışması çok tuhafmış. Ne ihale aldım, ne danışmanlık yaptım, ne genel müdür oldum. Yalıda oturup hükümet kurup hükümet yıkan birine çok gelmiş!”