Maklube sofrasında yakalanan FETÖ'cüler tutuklandı

İstanbul'da FETÖ'nün 'güvenli evini' basan polis, örgüt üyelerinin 'maklube' hazırlığında olduğunu gördü. Gözaltına alınan 9 kişi tutuklandı.

Maklube sofrasında yakalanan FETÖ'cüler tutuklandı

İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü, FETÖ mensuplarının örgütü yeniden toparlama süreci içine girdiklerini tespit etti. Yakalanan örgüt militanlarının verdiği ifadeler, takiplerde elde edilen bilgiler, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından bocalama devresi geçiren örgütün yeniden yapılanma sürecine girdiğine işaret ediyordu.

İSTANBUL'U ÜÇ BÖLGEYE AYIRMIŞLAR

FETÖ İstanbul’u 3 bölgeye ayırmıştı. Bu bölgeler Suriçi Büyükşehir, Surdışı Büyükşehir ve Anadolu Büyükşehir olarak adlandırılmıştı. Örgüt üyeleri güvenli evler olarak tanımladıkları yerlerde buluşmalara başlamış, strateji belirleme aşamasına geçmişti.

Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberine göre, aylar süren takipler, izlemeler sonunda örgütün bu yönde faaliyet gösteren bir hücresi tespit edildi. Bahçelievler’deki örgüt evi geçtiğimiz perşembe günü basıldı. Evdeki 6 örgüt üyesi, ismi örgütle birlikte anılan ‘maklube’ yemek için hazırlanmıştı. Maklube tepsisi ve malzemeleri salonun ortasında duruyordu. Masanın üzerinde ise elebaşı Fetullah Gülen’e ait kitaplar vardı. Örgüt mensuplarının üzerinde 120 bin lira tutarında döviz de bulundu. O gün için toplantıya gelmeyen 3 FETÖ mensubu da Başakşehir, Zeytinburnu ve Bahçelievler’de yakalandı.

TUTUKLANDILAR

AA'nın aktardığına göre, Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 9 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.