Malatya’da 5 şiddetinde deprem

AFAD'dan edinilen bilgiye göre Malatya Pütürge'de 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Malatya’da 5 şiddetinde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan edinilen bilgiye göre Malatya’nın Pütürge ilçesinde, saat 21.06’da, yerin 7 kilometre derinliğinde 5,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ise Malatya’nın Pütürge ilçesindeki depremin büyüklüğünü 5.3 olarak kayıtlara geçti. Olay yerinden edinilen ilk bilgilere göre depremde can kaybı yaşanmazken bazı evlerde hasar oluştu.

Pütürge ilçesinin geçtiğimiz aylarda depremin gerçekleştiği Elazığ’ın Sivirce ilçesine yakın olduğu biliniyor.

MALATYA VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Öte yandan Malatya Valiliği, “20 evde ağır hasar olduğu mahalle muhtarlarından öğrenilmiş olup herhangi bir can kaybı meydana gelmemiştir” açıklaması yaptı.

Valiliğin açıklamasında şöyle denildi:

05 Haziran 2020 günü saat 21.06 sıralarında ilimiz Pütürge İlçesi Çayköy Mahallesinde meydana gelen 5,3 şiddetindeki deprem çevre illerde de hissedilmiştir.

Meydana gelen depremde; Kale İlçesi; Bent Mahallesinde kullanılmayan ve daha önceki depremde ağır hasar gören 2 evde hasar oluşmuştur,

Pütürge İlçesi; Gözlüce Mahallesinde: 10 evde, Aslankent Mahallesinde: 1 evde, Esencik Mahallesinde : 2 evde, Taştepe Mahallesinde: 1 evde, Tepehan Mahallesinde: 3 evde, Örencik Mahallesinde: 1 ev olmak üzere toplam 2 İlçe 7 mahalle 20 evde ağır hasar olduğu mahalle muhtarlarından öğrenilmiş olup herhangi bir can kaybı meydana gelmemiştir.

Deprem sonrası bütün mahalle muhtarlarına ulaşılmış, Jandarma Devriyeleri tarafından tepe lambaları açık bir şekilde deprem bölgesinde hasar tespit çalışmalarına devam edilmektedir.

KURUM: İLK İNCELEMEDE HASAR TESPİTİ OLMAMIŞTIR

Depremle ilgili Twitter hesabından bir paylaşım yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şu ifadeleri kullandı:

* Malatya’nın Pütürge ilçesinde meydana gelen ve çevre illerimizden de hissedilen depremin ardından ekiplerimiz tarafından yapılan ilk incelemede hasar tespiti olmamıştır.

* Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim bizleri afetlerden muhafaza eylesin.