Maliye'de 'kumpas mağdurlarına tazminat' krizi

Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy ve Askeri Casusluk gibi kumpas davalarında mağdur edilen askerlerin neredeyse tamamı, maddi ve manevi tazminat davaları açtı. Kimi 50 bin lira, kimi de 1 milyon liranın üzerinde tazminat kazandı ama Maliye ödenek olmadığı için bu parayı ödeyemiyor.

Maliye'de 'kumpas mağdurlarına tazminat' krizi

FETÖ kumpaslarından olan Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy ve Askeri Casusluk davalarında 607 kişi yargılandı. Yargılananların çoğu askerdi. Bu davalar nedeniyle bazı askerler emekli edildi bazıları ise terfi alamadı.

Davalar sonunda yargılananların tamamı beraat etti. Mağdur askerler maddi ve manevi yıkım nedeniyle tazminat talebiyle mahkemeye başvurdu. Bir nebzede olsa mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

150 MİLYON TL’Yİ AŞKIN ÖDEME

2017 ve 2018 yılında sona eren tazminat davalarında, kumpas mağduru askerler en düşüğü 50 bin en yükseği 1 milyon lira olmak üzere tazminat kazandı. Beraat eden 607 kişinin devletten alacağı ödemeler toplamda 150 milyon lirayı geçiyor.

MALİYE’DE ÖDENEK YOK

KRT TV'den Çağdaş Ulus'un haberine göre, mahkemeler, tazminatların Maliye Bakanlığı tarafından ödenmesine karar verdi. Bakanlığın itirazına rağmen de kararlar istinaf mahkemelerince onandı. Ancak aradan geçen süreye rağmen bu ödemeler yapılmadı. Maliye gerekçe olarak da ödeneğin olmamasını gösterdi.

ÖDEMELER İÇİN İCRA MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAŞVURULDU

Tazminatları alamayan askerler de avukatları aracılığıyla ödemelerin yapılması için icra müdürlüklerine başvuruda bulundu.

AVUKAT ERSÖZ: EKONOMİK DAR BOĞAZI GÖSTERİYOR

Mağdur askerlerin avukatlarından Ceza Hukukçusu Hüseyin Ersöz, ödemelerin yapılmamasını ekonomik dar boğaz olarak nitelendirdi.

Devlet mallarının haciz edilemeyeceğini belirterek, “Her ne kadar prosedür gereği ödeme için icra müdürlüğüne başvurulsa da haciz işlemi yapılamayacağından bu ödemeler için günlük faiz işleyecek. Devlet ödeme yapana kadar da beklenilecek. “ dedi.