Mansur Yavaş: Otobüs yerine dinozor almışlar!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Hacettepe Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu. Buluşmada öğrencilerin sorularını yanıtlayan Mansur Yavaş, belediye ait otobüslerin yetersiz olduğunu ifade etti.

Mansur Yavaş: Otobüs yerine dinozor almışlar!

Hacettepe Üniversitesi’nde öğrencilerle buluşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Mansur Yavaş şunları söyledi:

“Eskiyi kötülemek için söylemiyorum. Projesi olmayan bir şeye bu kadar para yatırıldı. Neler olacağı önceden planlanmadı, akıllarına ne geldiyse onu yaptılar. Üniversiteler, meslek odaları karşı çıktı. Herkes karşı çıktı. Ama projenin yapılmasına bir kişi karar verdi.

Mansur Yavaş Hacettepe Üniversitesi ekonomi topluluğunun toplantısına katıldı

“Eğer uzmanlara sorulsaydı, bu kadar para buraya harcanmamış olacaktı. Bu örnek bile, belediye başkanının tek başına karar vermemesi gerektiğine iyi bir örnek. Mesela, 2010 yılında belediyenin 1940 otobüsü varmış. 2014 yılında seçim oldu, Ankara’nın çevresi genişledi. 17 ilçe daha katıldı, nüfus arttı. Aradan 10 yıl geçiyor, 2020’ye geldiğimizde otobüs sayısı 1540. Günlük 40 tanesi bakıma gidiyor. Çevre ilçelere verilenlerle beraber 1330 otobüs kalıyor. Biz bunlarla hizmet vermeye çalışıyoruz. En son alım 2013 yılında olmuş, yaş ortalaması 10,5. Otobüs alacaklarına dinozor almışlar.

Bence, şehrin öncelikleri yaşayanlarla birlikte tespit edilmeli, onlara sorulmalı. İşte bu bakış, Ankara için en önemli proje.

400 MİLYON BORCUMUZ VAR

Muhalefet hala ‘Sen geleli 6-7 ay oldu, ne kadar asfalt yaptın? Biz şu kadar asfalt yapmıştık’ diyor. Aslında, Ankara’da çok şey değişti. Gelir gelmez saydamlığı ve şeffaflığı ortaya koyduk. İhaleleri kameralar önünde yapıyoruz, herkes görüyor ve ona göre itiraz ediyor. Düşünün bir boru ihalesini yüz binler izledi. Biz Ankaralılardan aldığımız vergileri nereye harcadığımızı göstermek istedik. Şimdi elektronik ihale sistemi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlar çok önemli zihniyet değişimleri Türkiye için. Katılımcı bir yönetim anlayışını benimsedik. Çeşitli konularda çalıştaylar yaparak, uzmanların önerilerini dinledik. Muhalefetin çok rahatsız olduğu bir durum daha var: tasarruflar ve hesap verebilirlik. Bunlar çağdaş dünyada olması gereken şeyler. Çünkü sizin paranızı harcıyoruz, kuruşunun bile nereye gittiğini bilmeniz gerekiyor. Tasarruf ediyoruz ama muhalefet bunu bir kenara koyduğumuzu düşünüyor ve buradan yap yatırımlarını diyor. Sadece 400 milyon eskiden kalma borcumuz var. Hacizler yağıyor. Bir yandan bunlarla boğuşuyoruz, diğer yandan yatırım yapmaya çalışıyoruz.”

AZ BETON ÇOK YEŞİL

Ankara’da yeşil alanların artırılması konusunda çalıştıklarını belirten Başkan Yavaş, “İnsanların aileleri ve komşularıyla, bir engel olmaksızın, evlerine yakın yerlerde yeşil alanlara ulaşmalarını sağlamalıyız. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha az betonun, daha çok yeşilin olduğu parklar planlıyoruz” dedi. Kurtuluş Parkı’nın etrafındaki yapılaşma nedeniyle kontrol edilemediğini ve insanların rahatça vakit geçiremediğini söyleyen Başkan Yavaş, “TED, Hacettepe ve Ankara üniversiteleri ‘Bize verin’ dedi. Orayı öğrencilerin kullanabileceği bir alan haline getirmek istediler. Ben de sıcak bakıyorum bu duruma, üniversiteler bakarsa orayı da kurtarmış oluruz” diye konuştu.