Mansur Yavaş: Sinan Aygün ile belediyenin avukatı aynı kişi

Mansur Yavaş, Sinan Aygün'ün iddialarına ilişkin katıldığı bir televizyon programında yeni iddialarda bulundu. Bir yüksek yargı mensubu tarafından tehdit edildiğini söyleyen Yavaş, Sinan Aygün'ün şirketi ile dönemin Ankara Büyükşehir Belediyesi avukatının aynı kişi olduğunu ve dosyaların sümen altı edildiğini belirtti.

Mansur Yavaş: Sinan Aygün ile belediyenin avukatı aynı kişi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, rüşvet tartışmasıyla ilgili olarak Haber Global Ankara Temsilcisi Faruk Demirel’in sorularını yanıtladı.

Yavaş, Melih Gökçek dönemindeki rantları “Bir dosya hazırlıyoruz 150’ye yakın terör örgütüne finans sağladığı iddia eden Gökçek dönemindeki imar artışlarının hepsini ortaya çıkarıyoruz. İlk önce imar artışına karar verenler olacak.”

SİNAN AYGÜN’ÜN 25 MİLYON RÜŞVET İDDİASI

2-3 önce dilekçe veriyorsunuz.Kamuoyunda benimle hiç görüşmediğiniz halde Mansur Yavaş ve rüşvet ile belediye meclis üyeleriyle rüşvet konuşmalarını sağlıyorsunuz.”Kaset, ses kaydı açıklayacağım” diyorsunuz. Ve ardından çıkıp diyorsunuz ki “Benden okul parasını istediler”. Daha önce bu büyük rant verilirken haksız ve haram mal verilirken kendisine denilmiş ki “Bir okul yap” o okuluda yapmamış. Sonra diyor ki “Mahkeme iptal etti, ben yapacaktım”. Ne olursa olsun ahlaki olarak, size bir rant verilmişse yanlış hadise ama bir okul yapmanızı istenmişse siz de o okulu yapmadıysanız bedelini götürüp belediyeye vermiş olmanız gerekiyordu. Dolayısıyla özellikle kendisi bu olayı konuşturmak istiyor. Benimle görüşmek istiyor. Hukuk müşavirimizi arayan Aygün’e deniliyor ki “Başkanımız kesinlikle istinafa gitmeyecek”. Cevaptan memnun kalmayan Aygün “Şikayet edeceğim” diye vesaire diye Ben de mesaj attım “Elinden geleni ardına koyma” diye. Çok pişkinler, hiçbir şey olmamış gibi bu şekilde konuşuyorlar.

‘İSTİNAFA GİTMEMİN NE BELEDİYEYE NE DE ANKARA HALKINA FAYDASI YOK’

Benim istinaf mahkemesine gitmemin ne belediyemize ne de Ankara halkına faydası yok. Danıştay’ın özellikle bir vurgusu var “Siz buraya bu kadar inşaatı yaptırırsanız Eskişehir yolu felç olur” diyor. Yani Ankara’nın bağrına bir kazık bırakmış oluyorsunuz” Dolayısıyla bizim böyle bir hukuksuzluğa geçit vermemiz mümkün değil.

İşini yaptıramayınca beni böyle bir dilekçeyle korkutacağını sanıp, “irtikap” ifadesini ortaya koydu. Bu olanlar irtikap değil.

Biz halka herkese eşit şeffaflıktan yana olacağımıza haktan hukuktan yana olacağımıza söz verdik. CHP’li olsa ne olur, babamın oğlu olsa ne olur hak hukuk ne diyorsa o olur.Sayın Genel Başkanımıza biz durumu ilettiğimizde bize verdiği talimat “Hukuktan şaşmayın” biz de bunu uyguluyoruz.

‘YÜKSEK YARGI ÜYESİ TEHDİT ETTİ’

Yavaş, tartışmanın odağındaki iş kuleleriyle ilgili olarak bir yüksek yargı üyesi tarafından tehdit edildiğini açıkladı.Yüksek yargı mensuplarından birisi bir başka siyasi partinin grup başkanvekilini arayarak eğer Mansur Yavaş istinafa gitmezse ceza alır diye tehdit ediyor. Bir yargıtay üyesinin haddi midir Rantlı işe bulaşmak tehdit etmek?

‘BELEDİYENİN AVUKARI VE SİNAN AYGÜN’ÜN AVUKARI AYNI KİŞİ’

Mansur Yavaş, kendisinden önceki dönemde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın avukatı olan kişi ile Sinan Aygün’ün avukatının aynı kişi olduğunu söyledi.

Menfaati çelişenlerin avukatını tek bir avukat yapamaz. Togo ile Sinan Aygün’ün arası bozulabilir mimarlar odası dava açmış arsanın sahibi Sinan Aygün Ankara Büyükşehir Belediyesinin avukatı aynı şahıs. Bize kararı duyurmuyor.

Acaba Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Ruhsat alabilir miyim? Oradan ruhsatı alabilmek için insanların namusuyla şerefiyle oynamayı yadırgamıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşallah burayı da yıktıracak.Geçmiş dönemde tartışmalı imar kararlarına imza atan tüm belediye meclisi üyeleri hakkında yargıya başvuracak.

‘GÖKÇEK DÖNEMİNDEKİ İMAR ARTIŞLARININ HEPSİNİ ORTAYA ÇIKARIYORUZ’

Bir dosya hazırlıyoruz 150’ye yakın terör örgütüne finans sağladığı iddia eden Gökçek dönemindeki imar artışlarının hepsini ortaya çıkarıyoruz. İlk önce imar artışına karar verenler olacak.