Mansur Yavaş’tan AKP’lilere: 'Masaya çıkın tepinin isterseniz'

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin önergesini, “süresi içinde verilmediği” gerekçesiyle kabul etmedi. Köse, ısrarla önergeyi okumak isteyince mikrofonu kapatıldı. Bunu üzerine AKP'liler masalara vurmaya başlayınca Mansur Yavaş tepki gösterdi.

Mansur Yavaş’tan AKP’lilere: 'Masaya çıkın tepinin isterseniz'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Meclis gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

ABB Başkanı Mansur Yavaş, AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin önergesini, “Süresi içinde verilmedi” gerekçesiyle kabul etmedi. Köse, ısrarla önergeyi okumak isteyince mikrofonu kapatıldı.

AKP’li meclis üyeleri, Köse’nin mikrofonunun kapatılmasını masalarına vurarak protesto ederken Mansur Yavaş, “Masaya çıkın tepinin isterseniz” dedi. Yavaş’ın açıklamaları öncesi AKP’li ve MHP’li Meclis üyeleri toplantı salonunu terk etti.

Yavaş'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Alışmışlar, hiç kurdele kesmediniz diyorlar. Asfalt yapılınca bir de pankart açarlardı, köprünün yanına yazarlardı hayırlı olsun diye. Sanki bağış yapıyorlar. Biz görevimizi yapıyoruz. Biz tek bir afiş astık o da hizmetin maliyeti. Sadece hesap veriyoruz, şov yapmıyoruz. Şarkıcıları getirip devasa para vermiyoruz.

GÖKKUŞAĞI PROJESİ, SAMANYOLU PROJESİ ÇÖPLÜK

Gözleri şunu arıyor. ANKAPARK arıyorlar, 750 milyon dolarlık bizde bu yok, Ankara Kent Kapılarını arıyorlar, batık projeleri arıyorlar, Gökkuşağı projesi, Samanyolu projesi bunların hepsi çöplük. Bizden bunları bekliyorlar. Ankara halkının öncelikleri dışında hiçbir yatırım düşünmüyoruz. Onlar gibi düşünseydik 6 katrilyona ANKAPARK yapabilirdik. Tek derdimiz bir tane Ankaralı’nın yatağa aç girmemesi, Ankara halkının sağlıklı yaşaması. Başka bir derdimiz yok. Hesaplarımız ortada.

'ANKARA HALKININ ÇÖPE ATILACAK 1 LİRASI YOK'

Dediler ki “heykel belediyeciliği yapıyorsunuz” görün bakın şimdi kimmiş o belediyeciliği yapan. Eskiden olsa bu heykeller Çin malı olurdu, bunlara anormal paralar verilirdi. Biz bunları sıfır maliyetle yaptık. 20 yıldır belediyede çalışan sanatkar bir arkadaşımız yaptı bunları. Kendileri sürekli Çin’den getirdikleri için bizi de öyle zannettiler. Ankara halkının çöpe atılacak 1 lira parası yok.

'HEYKEL BELEDİYECİLİĞİNİ KİM YAPTI'

"Heykel belediyeciliği' diyorlar. Heykel belediyeciliğini kim yaptı, Mamak Belediye Başkanı olsaydı döner heykelini soracaktım. Ankara'nın tarihi ve kültürüyle alakası olmayan heykeller diktiler, bir de sanatçılarımızın yaptıkları heykellere laf ediyorlar. Genelkurmay Kavşağı'nda kol saati heykeli vardı. İnşallah bir gün onu neden oraya koyduklarını birileri sorar. Belediye sanat eseri de yapar. Ama herkesin sanattan anladığı bir şey var. Onlar sanat deyince şişme, plastik, Çin malları düşünüyor. Herkesin sanat anlayışı farklı.

2010-2019 yılları arasında ağaçlara harcanan para 418 milyon dolar, güncel tutarla 3 milyar 242 milyon TL. Yeşil alanları böyle yapıyorlar. Bu paraları Hanslara, Johnlara yolluyorlar. Bunu da herkes biliyor zaten.

'SOSYAL MEDYAYI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLI KULLANIYORUZ'

Sosyal medyayı, Ankara halkını bilgilendirmek, bir şeyi anmak, bilgi vermek için kullanıyoruz. Takipçilerimize hakaret etmiyoruz. Sadece hakaret edenler hukuka gönderiliyor. Haricinde yaptığımız her şey çalışmalarımızın duyurulması. Diyorlar ya sosyal medya algısı yapıyorsunuz. Buradan sesleniyorum. İtibarınız olmasını istiyorsanız, kentin hiçbir yerine fotoğrafınızı asmayacaksınız, hesap vereceksiniz, yetim hakkını koruyacaksınız!

'ANKAPARK'TA 111 MİLYON LİRA ZARAR VAR'

Tüyü bitmemiş yetimin hakkının nasıl yendiğini bütün millet görüyor. Ankapark'ı açalım para boşa gitmesin diye hükümetle görüşeceğiz demiştik. 111 milyon lira zarar var Ankapark'ta şimdilik. Ankapark'ta ne teminat alınmış, ne sigorta yapılmış. Bugün yarın savcılığa vereceğiz ve rakamları açıklayacağız. Ankapark sadece Ankara'ya değil, Türkiye'ye atılmış en büyük kazıktır. Bu asrın yolsuzluğuna kim sahip çıkıyorsa o vebalin ortağıdır.

‘BATIK’ PROJELERİN MALİYETİNİ AÇIKLADI

Yavaş daha sonra batık olarak nitelendirdiği projeleri sıraladı:

Ankapark: 5.8 milyar lira

Kapılar: 95.3 milyon lira

Gökkuşağı projesi: 20 milyon lira

Samanyolu projesi: 19.5 milyon lira

Kedi heykelleri: 1 milyon lira

Robot heykeli: 326 bin lira

Metal robot heykel: 2.1 milyon lira

Hayvan heykelleri: 17.2 milyon lira

Futbolcu heykelleri: 679 bin lira

Işıklı palmiye: 398 bin lira

1996 adet heykel: 25.4 milyon lira

Kol saati heykeli: 1.5 milyon lira

Heykel, saat ve plastik kent mobilya ve kapılar: 1.3 milyar lira

Yavaş, “Ankara’nın önceliği bu mu olmalıydı? Savunduğunuz belediyecilik bu mu? Yapamadığınız dediğiniz bunlar mı? Asla yapmayacağız, görmeyeceksiniz? Ankara’da halkın parasını toprağa gömmeyeceğiz?” dedi.

MANSUR YAVAŞ’TAN MAMAK BELEDİYE BAŞKANI KÖSE’YE

Murat Bey böyle bir tweet attı “Sisleme ile virüsü parçalayıp, etkisiz hale getiren virüs avcılarımız” diye. Vay anasını, bence Nobel verilmeli. Bilim adamları hala çaresini bulamadı. Virüs avcılarınız varmış ve etkisiz hale getiriyormuşsunuz. Buna zihni sinir projesi denir. Dünya aşı diye kıvranırken Murat Bey Mamak’ı bu beladan kurtarmış. Murat Bey virüs avcılarınız kaç virüsü etkisiz hale getirdi?

Şimdi Murat Köse’ye soruyorum. Bunları bilmiyorsanız neyin hesabını soruyor ve bu rezalete hiç utanmadan sahip çıkıyorsunuz. ANKAPARK sadece Ankara’nın değil, tüm Türkiye’ye atılan en büyük kazıktır. Bu asrın yolsuzluğuna kim sahip çıkıyor kim 3 maymunu oynuyorsa bu vebalin ortağıdır.

'BU, KAPAK OLACAK GÖRÜNTÜDÜR'

Murat Köse’nin Melih Gökçek ile bir alıp veremediği var. Gökçek’e sorması gereken soruları bana soruyor. Bize izin verilen tek metro hattı Dikimevi-NATOYOLU metro hattı. Bir de Söğütözü tarafına uzanacak hat. Havaalanına metro yapmak istedik hayır siz sadece bunu yapabilirisiniz dediler. Metronun nasıl yapıldığını bilmiyor Murat Bey. Biz bunların hepsinin çalışmasına başladık. Hani kapak olsun derler ya işte bunu bir hatırlatalım. Bu kapak olacak bir görüntüdür.

Belediye darda olan kim varsa yanında olmuştur. Sosyal belediyecilikte tarih yazıyoruz. Şimdi korona olan herkesin kahvaltısı ve akşam yemeği evine gidiyor. 30 bin çocuğa aylık 10 gb internet yükleniyor okusun diye. Köylerde olan çocukların hepsine ücretsiz internet bağlanıyor. Biz aslında şunu yaptık, insanların birbirini görmeden iyilik yapmasını sağladık. Kaç kişinin su parası ödendi. Anlamadıkları şu; 'Bir insan karşılığını almadan neden yardım etsin' diyorlar.