Mardin’de hayvan değil ‘ölüm’ barınağı: Yüzlercesi susuzluktan ölüyor

featured

Mardin Hayvan Barınağı’nda göz göre göre vahşet yaşanıyor. Yüzlerce hayvan bakımsızlıktan ve susuzluktan ölüme terkedilip yaşamını yitirirken, hayvan platformlarının ve hayvanseverlerin çağrılarına ise yetkililerin cevap vermediği iddia edildi.

Buse Erdem/ Veryansın TV

Mardin Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde içler acısı bir dram yaşanıyor. Hayvan Hakları Kanunu gündemde iken Mardin’de yer alan sokak hayvanları barınağında yüzlerce hayvan son bir buçuk yılda susuzluktan ve bakımsızlıktan hayatını kaybetti. Kayyum olarak atanan Vali Mahmut Demirtaş’a ulaşamadıklarını iddia eden hayvanseverler ve hayvan hakları platformları ise bu gidişata dur demek için seslerini duyurmak istiyor.

Yaklaşık 5 senedir Mardin hayvan barınağından hayvanları çeşitli illere naklederek tedavisini gerçekleştirmeye çalışan ‘Sokaklar Bile Yasak Bize’ platformunun yetkilileri ise bu içler acısı durumu Veryansın TV’ye şöyle anlattı:

Mardin Barınağından 2017’den beri dernek olarak tedaviye ihtiyacı olan hayvanları getiriyoruz. O zaman ki vali bu konuda duyarlıydı şuankine göre. Orada tedavi edemediklerini ya bize ya da başka derneklere şehir dışına gönderiyordu belediye aracıyla ya da başka yollarla. Onun gitmesine yakın bir bozukluk olmaya başladı. Yemek vermeme, su vermeme, tedavi etmeme gibi. Sonra bu konuda düzeltme yapılacağı söylendi ama görevi değişti Ankara’ya gitti. Ondan sonra yerine şu an ki Vali Mahmut Bey geldi. Ve kayyum atandığı için belediye valiliğe bağlı oluyor fakat biz hiçbir şekilde ulaşamıyoruz Vali Bey’e…

‘SUSUZLUKTAN ÖLEN HAYVANLAR VAR’

Şu an barınağın durumu çok kötü. Yemek yok, su yok, tedavi kesinlikle yok ki İstanbul’a göre Mardin çok sıcak. Susuzluktan ölen hayvanlar var. Kazalı, şikayetle gelen hayvanlar bir kafese kapatılıp ölümü bekliyor. Biz 16 tane hasta getirdik geçtiğimiz çarşambadan beri tedavi için ama inanın bir 30 tane daha hayvan getirebiliriz. Ve bunu bir şekilde Vali’ye duyurmak istedik. Çünkü en etkili çözümü o bulabilir. Biz burada ne kadar çırpınsak da oranın düzelmesi lazım. Kapasiteleri 300 köpek 200 kediye yakın. Ama kesinlikle iletişime geçmiyor, dinlemiyor. Hatta biz de dedik ‘yardım edelim elimizden ne gelirse’ diye. O yüzden dedik ki yetemiyorsanız yardım edelim dedik ama ulaşamıyoruz, ilgileniyoruz dediler. Ki biliyorsunuz bütçeleri var ama kullanmıyorlar.

‘BELEDİYELERE YAPTIRIM YOK, KÜPELİ HAYVANLAR ÖLÜME TERKEDİLİYOR’

Yaptırımı ise maalesef şikayet etsek bile belediyeler hayvan hakları kapsamına alınmadı. Yeni kanunda da böyle bir yaptırım yok. Mardin Barınağında küpeli birçok hayvan var. Küpeli demek nedir? Kısırlaşmış, aşıları yapılmış hayvan demektir ve doğal ortamına bırakılması gerekmektedir hasta olmadıkça kanunlara göre. Fakat şikayet üzerine barınağa getirilen küpeli hayvanlar orada ölüme terkediliyor ve doğal yaşamlarına bırakılmıyorlar. Ama bunu denetleyen yok, belediyeler ceza da almıyor, normalde 100’ü geçmemesi gereken kapasite 400’e yaklaşmış durumda.

Genelde beldiyelere verilen bu verilen bütçe ne yazıkki çok verimli kullanılmıyor. Bizim siyasi bir bağımız, amacımız yok, tek amacımız o hasta, yardıma muhtaç hayvanların kurtulması…

Eskiden belediyeler bu görüntüleri ortaya çıkardığımızda “bunlar eski görüntüler, karalama kampanyası da dedikleri oldu.” Oysa “biz farkındayız, eksiklikler var biz bunu düzelteceğiz, desteğinize ihtiyacımız var” deseler bizler de elimizden geleni daha fazla yapacağız. Son 1 buçuk senede yüzden fazla hayvan hayatını kaybetti maalesef. 

Mardin’de hayvan değil ‘ölüm’ barınağı: Yüzlercesi susuzluktan ölüyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 12 ay önce

  Kritter klub sbs olsaydı Türkiye de ilgilenirdi, belediye’nin ilgilenmediğini de gösterirdi. Belediye’nin yapmadığını onlar yapıyordu. Hayvanlara sahip çıkıp evlat edindiriyorlardı. İnsan olmayan bir belediye başkanı, belediye başkanı olmamalı

  Cevapla
 2. 12 ay önce

  Mardin de insan olmak zor hayvan olmak daha da zor

  Cevapla
 3. 12 ay önce

  Çok günah hayvanınada insanınada bakamayan devlet sistemi çok acı çok..diğer hayvanlar içinde aynı durum..sanki dünya insanlar için sadece..müslüman ülkede bu olurmu? Utanın içim acıdı

  Cevapla
 4. 12 ay önce

  Bu canlılar da tıpkı insanlar gibi yaşam hakkında sahip. Onlar bu dünyaya kendi istekleri ile gelmiyorlar. Yaşayabilecekleri her karış yeri ellerinden aldık ve onların sığınabilecekleri bir tek yer var; insanların vicdanı……… İşte o bile olmayınca, ortaya çıkan bu!!!!!! Bu zulmünün bedelini bir gün hepimiz ödeyeceğiz.

  Cevapla
 5. bu caniligin sorumlularinin Allah belasini versin, coluk cocuklarindan bulsunlar, bunlar insan dölü olamaz, ancak iblisin soyundan olurlar

  Cevapla
 6. 12 ay önce

  Buse haberin çok etkili ve çarpıcı olmuş. İçimizi sızlattın…
  Haberlerini ve seslendirmelerini bekliyoruz. Veryansında videolar hazırla…
  Geleceğin en öndeki bayan habercilerinden biri olacaksın. Ekibiniz çok nitelikli ve temiz, bağımsız…
  Bunları yazan sıradan bir okur değildir!!

  Cevapla
 7. 12 ay önce

  Ülkemizin çeşitli yerlerinde yaşanan bıldırcın soykırımlarına neden sessiz kalıyorsunuz? 60 Saniyede Günün Özeti videolarına seslendirme yapsanız çok faydalı olabilir. Yazınızdan anladığım kadarıyla çok güzel seslendirme yapıyorsunuz.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!