Mariya Şarapova bıraktı!

Ünlü Rus tenisçi Mariya Şarapova tenisi bıraktığını açıkladı.

Mariya Şarapova bıraktı!

32 yaşındaki Rus tenisçi Mariya Şarapova tenis kariyerine son verdiğini açıkladı. Mariya Şarapova’nın kariyerinde 5 grand slam şampiyonluğu bulunuyor.

2004 ve 2006’da Wimbledon, 2008’de Avustralya Açık, 2012 ve 2014’te Fransa Açık’ta şampiyonluğa olaşan Maris Sharapova, genç sayılacak yaşta 32 yaşında sporu bıraktığını duyurdu.

Tek kadınlarda dünya 1 numarasına kadar yükselen, 36 tekler şampiyonluğu bulunan ve toplam 38.7 milyon dolar para ödülü kazanan Şarapova, 2016’da doping yaptığı gerekçesiyle 15 ay tenisten men cezası almıştı. Rus raket doping cezası sonrası eski günlerine dönememişti.

Vanity Fair’ın internet sitesine bir veda yazısı yazan Şarapova, tenise şu sözlerle veda etti:

“Bu konuda yeniyim o yüzden beni affedin. Tenis, sana elveda diyorum. Tenis topunu ilk gördüğümde 4 yaşındaydım. Rusya’nın Soçi şehrinde. O kadar küçüktüm ki raketim benim iki katımdı neredeyse.

“6 yaşımda babamla birlikte dünyanın diğer ucuna, Florida’ya geldim. O zamanlar dünya bana çok büyük gelmişti. Uçak, havalimanı, Amerika’nın genişliği… Her şey çok büyüktü. Tenis oynarken bile rakiplerim hep benden büyük ve güçlüydü. Televizyonda ise tenisin en iyilerini izliyordum. Onların seviyeleri bana ulaşılmaz gelirdi ama her gün çalıştıkça her şey daha da gerçekçi olmaya başladı”