Mark Esper’den peşmergeye destek sözü

ABD Savunma Bakanı Mark, Mesrur Barzani ile görüşmesinde peşmergeye destek sözü verdi.

Mark Esper’den peşmergeye destek sözü

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, 56’ıncı Münih Güvenlik Konferansı kapsamında ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bir araya geldi. Görüşmede Esper’in, “bölgenin istikrarı açısından Barzani yönetimiyle ilişkilerin devam etmesi gerektiğine dikkat çektiği” bildirildi.

Görüşmeye ilişkin resmi Twitter hesabından açıklama yapan Barzani, “Esper ile yaptığım görüşmede, Kürdistan, Irak ve bölgede güvenliğin sağlanması için ABD ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin çok önemli olduğu konusunda hem fikir kaldık” dedi.

PEŞMERGEYE DESTEK DEVAM EDECEK

Bölgesel yönetimin parlamento Başkan Yardımcısı Hemin Hawrami görüşmede üç ana hususun ele alındığını belirterek, “Bir, Pentagon’un Peşmerge güçlerine verdiği desteğin devam etmesi, iki IŞİD’in bölgedeki faaliyetlerinin önüne geçilmesi için yapılan yürütülen işbirliği, üçüncü husus ise küresel ve bölgesel güçler arasında devam eden çekişmelerde Kürdistan Bölgesi’ni etkilemeyecek bir tutum alınması konuşuldu. Bütün bu meseleler Barzani tarafından açık bir dille karşı heyete aktarıldı” dedi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper üç gün önce Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile NATO karargahında görüşmüştü.