Masada istikşafi görüşmeler vardı…Erdoğan AB Başkanı Leyen ile görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen görüşmesinde, Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel gelişmeler ele alındı. Masada Türkiye ile Yunanistan arasında başlayacak istikşafi görüşmeler de vardı.

Masada istikşafi görüşmeler vardı…Erdoğan AB Başkanı Leyen ile görüştü

Türkiye'ye yaptırımların ele alınacağı AB zirvesi öncesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ile video konferans görüşmesi yaptı.

AB Komisyonu Başkanı Von Der Leyen, Türkiye ile Yunanistan arasında görüşmelerin başlayacak olmasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Von der Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile video konferans görüşmesi hakkında sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve göç konusunda "çok faydalı" görüş alışverişinde bulunduğunu belirten von der Leyen, "Yunanistan ile görüşmelerin başlayacak olmasını memnuniyetle karşılıyorum." ifadesini kullandı. Von der Leyen, iki ülke arasındaki görüşmelerin Doğu Akdeniz'in istikrarı ve AB ile yapıcı ilişkiler için önemli olduğunu ifade etti.

Erdoğan da görüşmede, Doğu Akdeniz meselesinin temelinde Yunanistan ve Rum kesiminin maksimalist iddiaları ile Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarının yok sayılmak istendiğine işaret etti.

Erdoğan ayrıca Türkiye-AB arasında 18 Mart Mutabakatı'nın yenilenmesi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestisinin sağlanması yönünde atılacak adımların, ilişkilerin ilerletilmesine sağlam bir zemin sunacağını ifade etti.