Mavi Vatan karşıtı Amerikalıdan Cem Gürdeniz mesajı

Amerikalı akademisyen Amiral Ryan Gingeras, Amiral Cem Gürdeniz'in Rusya'da düzenlenecek dünyanın en büyük deniz konferansında sunum yapacak olmasıyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Mavi Vatan karşıtı Amerikalıdan Cem Gürdeniz mesajı

Amiral Cem Gürdeniz, son yıllarda uluslararası çapta düzenlenen dünyanın en büyük deniz politikaları konferansına katılacak. Rusya merkezli Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün düzenlediği toplantıya Gürdeniz video konferans yöntemiyle katılacak ve “Mavi Vatan Doktrini” konulu bir konuşma yapacak.

Rusya'nın başkent Moskova'da yapılacak "Dünya Okyanusu - İşbirliği ve Rekabet Alanı" konferansında okyanuslardaki ekonomik, askeri faaliyetler değerlendirilecek; denizlerin politik ve ekonomik sorunları analiz edilecek.

FRANSA YASAĞI

Gürdeniz'e Fransa'da düzenlecek olan “Doğu Akdeniz büyük bir gerilim altındaki bölge mi?” başlıklı konferans için de davet gelmiş, ancak 104 Amiralin Montrö açıklamasına imza attığı gerekçesiyle hakkında verilen yurt dışına çıkış yasağı nedeniyle 3-4 Aralık'ta düzenlenecek konferansa izin çıkmamıştı. Türkiye'nin denizlerdeki haklarını savunmak ve Mavi Vatan'ı anlatmak isteyen Gürdeniz'e izin verilmemesi Türk kamuoyunda büyük tepki çekmişti.

Ancak Gürdeniz'e yasak kararı sadece Türkiye'de yankılanmamış, Amerikalılar da olayı takip etmiş. Mavi Vatan karşıtlığıyla bilinen Amerikalı akademisyen Ryan Gingeras, Gürdeniz'in Rus konferansına katılmasıyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Gingeras, Twitter hesabından “Gürdeniz'in Fransa'daki bir konferansa katılmak üzere Türkiye'den ayrılması yasaklandı. Ancak, belli ki Rusya'da konuşacak” ifadelerini kullandı.

Gürdeniz'in toplantıya video konferansla katılacağı ayrıntısını kaçıran Gingeras, Gürdeniz'in Rusya'ya gitmesi için izin çıktığını zannetti.