Mavi Vatan ‘yayılmacılık’ oldu! Gürdeniz'den Çeviköz'e yanıt

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Mavi Vatan kavramını hedef alarak, 'Mavi Vatan diye bu 200 mile kadar uzanan alanı da kendi egemenlik alanınız olarak görürseniz, o zaman saldırgan ve yayılmacı bir algı yaratırsınız' dedi. Çeviköz'e Mavi Vatan'ın isim babası Amiral Cem Gürdeniz'den yanıt geldi.

Mavi Vatan ‘yayılmacılık’ oldu! Gürdeniz'den Çeviköz'e yanıt

VERYANSIN TV

Daha önce “Azerbaycan” sözleri nedeniyle tepki çeken CHP’li Ünal Çeviköz bu kez Mavi Vatan’ı hedef aldı. 

‘SALDIRGAN VE YAYILMACI ALGI’

Karar TV’ye konuşan Çeviköz, “Mavi Vatan’ın tarifine baktığınız bu aslında zaman egemenlik haklarının ötesinde alanı kapsayan ve bu şekilde egemenliğin daha geniş bir alana yayılmasını öngören bir kavram." ifadesini kullanarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mavi Vatan diye bu 200 mile kadar uzanan alanı da kendi egemenlik alanınız olarak görürseniz, o zaman saldırgan ve yayılmacı bir algı yaratırsınız."

Çeviköz’ün sözlerine tepki yağdı. 

‘SİYASİ ÇEKİŞMELERE ALET EDİLMEMELİ’

Veryansın Tv’ye konuşan Mavi Vatan’ın isim babası Amiral Cem Gürdeniz şunları söyledi: 

“Mavi Vatan ve Kemalizm emperyalizmin her zaman hedefindedir ve hedefinde olmaya devam edecektir. Bu tip saldırılara şaşırmıyoruz. 

Mavi Vatan jeopolitik bir vizyondur. Siyasi çekişmelere alet edilmemelidir.“

Gürdeniz Mavi Vatan’a yönelik saldırılara Veryansın Tv’de yayımlanan, 3 yazıdan oluşan yazı dizisi ile yanıt vermişti.

İşte Mavi Vatan’a saldırmanın dayanılmaz hafifliği başlıklı yazılar: 

‘BU KADAR ULUSAL ÇIKARDAN SAPABİLİR Mİ?’

Çeviköz’e emekli Amiral Mustafa Özbey de tepki gösterdi. Sosyel medya hesabından paylaşım yapan Özbey, “CHP dış politika sözcüsü Ünal Çeviköz ile Macron ve Anastadiadis; Mavi Vatan Doktrini konusunda aynı görüşte: "Türkiye yayılmacı ve militarist" İktidara aday olduğunu iddia eden bir Parti'nin dış politika söylemi bu kadar ulusal çıkardan sapabilir mi? Ülkem için üzülüyorum...” ifadelerini kullandı. 

ÇEVİKÖZ’ÜN AZERBAYCAN SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Çeviköz, Ermenistan işgaline karşı Karabağ savaşı devam ederken Azerbaycan'da yaşanan son durum hakkında "Maalesef gelen haberlerde, Türkiye’den Azerbaycan’a silah yardımı ve bazı söylentilere göre birtakım cihatçı grupların aktarıldığı şeklinde haberler var" demişti.