Meclis’te yumruklar sıkıldı!

TBMM Genel Kurulunda, Tank Palet Fabrikası'yla ilgili başlayan tartışma gerginliğe dönüştü. AKP'li ve CHP'li milletvekilleri yumruklaşmanın eşiğinden döndü.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, özelleştirmelerden örnekler verdi.

Bülbül, “AKP’nin yerli ve millilikten o kadar uzak olduğunu gösteren en önemli olay şu; bu milletin dişinden tırnağından, çocuklarının rızkından artırdığı bağışlarla kurulan Tank Palet fabrikasını Katarlılara peşkeş çektiler ve çekiyorlar. Ama doymadılar. Güllük, Tekirdağ, Gökçeada Kuzu, Fenerbahçe Kalamış Yat limanları ve Taşucu Limanı’nı da satacaklar. Sizin özelleştirme dediğiniz, yandaşlarınız için bir güzelleştirmedir. Özelleştirme dediğiniz haram, hırsızlık, halkın hakkını çalıp 5 yandaşa peşkeş çekmektir. ” diye konuştu.

Dokunulmazlığı olan milletvekilleri hakkında sürekli fezleke gönderildiğini söyleyen Bülbül, “Konuşanlara karşı yapılanların haddi hesabı yok. Dışarıda konuşmaya başlıyoruz, polis çıkıyor; sesimizi çıkarmaya çalışıyoruz, cezaevi yolu gözüküyor. Bunun hesabını da yarın soracağız.” ifadelerini kullandı.


AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan sataşma gerekçesiyle söz alarak, Bülbül’e yanıt verdi.

Turan, tank palet fabrikasını binlerce kez anlatmalarına rağmen aynı şeyin söylenmesinin, başka niyete sahip olunduğunu gösterdiğini belirtti.

“Tank Paleti Koç alsaydı ağzınızı açmayacaktınız.” diyen Turan, Koç, Otokar dahil herkesin yarıştığını anımsattı. Turan, ihalenin sonunda kamu hakkı adına en güzel rakamı veren şirketin bunu aldığını vurguladı.

Bülbül’ün, “Hesap soracağız.” sözlerini anımsatan Turan, “Sizden korkan namert olsun. Bu yargı milletin yargısı, bu yargı CHP’nin yargısı değil. Halktan korkmuyoruz, hesabı halka vereceğiz, halkın dediği baş tacı.” diye konuştu.

Turan’ın kürsüdeki konuşması sırasında CHP ile AKP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atma ve sataşmalar oldu. Sataşmaların büyümesi üzerine AKP ile CHP milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü. Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç birleşime ara verdi.

Verilen arada da milletvekillerinin tartışması devam etti. Araya AKP ve CHP’li idare amirleri, diğer milletvekilleri girerek, kavgayı önlemeye çalıştı.

Milletvekillerinin yerine oturmasının ardından Bilgiç, birleşimi yeniden açtı.