Meclis’te ’15 Temmuz gazileri’ gerilimi

Toplanan bağış paralarının ödenmediği gerekçesiyle AKP genel merkezi önünde eylem yapan bir grup 15 Temmuz gazisine polis müdahalesi tartışma konusu olmuştu. Ankara Emniyeti, darp ve gözaltı iddialarını yalanladı. Tartışma bugün TBMM genel kuruluna da yansıdı. Muhalefet 'Sıra 15 temmuz gazilerini dövmeye mi geldi' deyince, AKP'li Bülent Turan, pandemi sürecinde gazilere 3 defa ödeme yapıldığını söyledi.

Meclis’te ’15 Temmuz gazileri’ gerilimi

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Pençe-Kartal Operasyonu’nun başarısından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bingöl depreminin ardından İYİ Parti yetkililerinin bölgeye gittiğini belirten Türkkan, iktidara, İstanbul’da olası bir depreme yönelik alacağı tedbirleri sordu.

Lütfü Türkkan, geçen hafta yayımlanan Valiler Kararnamesi’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde üçlü kararname yerine sadece Cumhurbaşkanınca imzalanmasını eleştirdi.

Türkkan, dün gece yarısı İstanbul Emniyet Müdürü’nün Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olduğunu anımsatarak, “Bunlar eskiden bir süzgeçten geçirilirdi. İddia ediyorum, illerinde valisi değiştirilen milletvekillerinin hiçbirisinin bundan haberi yoktu. Bırakın bölge milletvekillerini, o valiler kararnamesinden İçişleri Bakanı’nın haberi olduğundan dahi şüphem var.” dedi.

‘PARALARI YEDİNİZ’

AKP Genel Merkezi önünde, dün 15 Temmuz gazilerine polisin müdahale ettiğini ifade eden Lütfü Türkkan, “Talepleri çok samimi, ‘4 yıl geçti, bizim için toplanan parayı verin’ diyorlar. Sizler de ‘Bu paraları yedik, size veremiyoruz’ demek yerine adamlara sopa verdiniz. Çok hazin, çok üzücü bir tabloydu. Bakın, siyaset yaptığınız sürece, o dün geceki tablo sizi adım adım takip edecek. Gazilere polisle sopa attıran iktidar olarak tarihe geçtiniz.” ifadelerini kullandı.

‘SIRA GAZİLERİ DÖVMEYE Mİ GELDİ?’

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, AK Parti’nin hak taleplerine tahammülü olmadığını iddia ederek, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınları ve gazilere yönelik yardım kampanyasında toplanan paraların 3 yıldır sahiplerine ödenmemesi nedeniyle dün eylem yapan gazilere müdahale edildiğini söyledi.

Toplanan 309 milyon liranın 3 yıldır sahiplerine verilmediğini savunan Özkoç, “Gaziler dün kendilerine ait olan parayı talep etmek için AKP Genel Merkezi’nin önüne gittiler. Münferit bir olay deniliyor. İçişleri Bakanlığı da iktidar da siz de. Döve döve sıra gazileri dövmeye mi geldi? Genel Başkanınızın çağrısıyla demokrasi için tankın üzerine çıkmış bu insanlar dün polis şiddetine maruz bırakıldı, hiç mi vicdanınız sızlamadı? Kendilerine ait olanı istiyorlar. Gazileri, şehit yakınlarını böyle bir hak arama noktasına getirmeniz zaten en büyük ayıp, ikinci ayıbınız da maruz bıraktığınız muameledir.” diye konuştu.

3 DEFA ÖDEME YAPTIK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle şehit yakınları ve gazilerin kendilerinin öz kardeşleri olduğunu belirten AKP’li Turan ise “Daha önce 15 Temmuz gazilerini ti’ye alanlar, bunlar ‘tiyatro’ diyenler, dolaylı olarak tiyatronun oyuncularının da gaziler olduğunu düşünenler, ‘boşa sokağa çıktınız, kafa kestiler’ diyenler, bugün nahoş bir görüntüden yola çıkarak olmadık ithamlarda bulunuyorlar. Toplanan paraların her bir kuruşu şeffaf bir şekilde Vakıf hesabına yatırılmıştır. Pandemi sürecinde nisan, mayıs ve haziranda gazilerimize 3 defa ödeme gerçekleştirildi.” değerlendirmesinde bulundu.

TURGUT ASLAN HATIRLATMASI

Bülent Turan, 15 Temmuz gazilerinden Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan’ın Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atandığını anımsatarak, “Bizim gazilere nasıl baktığımızı, gazilerimiz başta olmak üzere tüm milletimiz bilir.” dedi.

SOYLU TEK TEK GÖRÜŞTÜ

Söz konusu olayın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gazilerle tek tek görüştüğünü ve haklı taleplerinin değerlendirildiğini belirten Turan, CHP’li milletvekillerinin kendisine tepki göstermesi üzerine de “15 Temmuz akşamı evinde kahve içip, 16’sında gazilere ‘tiyatro’ diyenler, bugün en arkadan artistlik yapıyorlar. Şehitler bizim, bırakın bu artistlikleri.” ifadelerini kullandı.

‘BAŞKANLIK SİSTEMİ TIKIR TIKIR İŞLİYOR’

AKP’li Turan, İYİ Parti’li Türkkan’ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik eleştirilerine cevaben, sistemin millet tarafından değiştirildiğini ve atamaların da millet tarafından yapıldığını söyledi. Turan, “Başkanlık sistemi tıkır tıkır işliyor. Sistem tartışması açmanın bu ülkeye hiçbir faydası yok.” dedi.

İYİ Partili Türkkan, Turan’ın sözlerine, “Allah sizin sevginizden insanları esirgesin. Siz sevdiğinizi odunla dövüyorsunuz. Adam diyor ki; ‘Benim için topladığın paraları bana ver, niye bir Vakfa aktarıyorsun? O vakfın o parayı Kızılay üzerinden Amerika’ya göndermeyeceğini nereden bileyim’. O paraları gazilere verene kadar, bu bozayı sırtınızda pişirmeye devam edeceğiz.” diye karşılık verdi.

‘GAZİLER GEREKLİ AÇIKLAMAYI YAPACAK’

Bu arada, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, AKP Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya’nın TBMM Genel Kurulundaki gündem dışı konuşmasında, “Bu millet ezan için bir başbakan, iki bakan şehit verdi. Gerektiği zaman yine verecektir” ifadeleri üzerine ise yerinden söz aldı.

Özkoç, iktidarın, 15 Temmuz hain darbe girişiminde toplanan yardım paralarını talep eden gazileri, AKP Genel Merkezi önünde polislere dövdürdüğünü öne sürdü.

AKP’li Bülent Turan da gazilerin bu ülkenin gazileri olduğuna işaret ederek, “Dünkü münferit olan, hepimizi üzen hadise ilgili bakanlıklarımızca bugün görüşülmüş, yoluna konmuş, az sonra zaten o gazilerimiz gerekli açıklamaları yapacaklar.” diye konuştu.

AYASOFYA TARTIŞMASI

Turan, Özkoç’un “Bu millet ‘Ayasofya’yı açalım’ diyenleri reddedenlerin iki yüzlülüğünü bu Genel Kurulda gördü” sözleri üzerine de partisinin Ayasofya’nın ibadete açılmasına değil, bu konudaki önergeye red oyu verdiğini vurguladı.