Meclis’te çok sert tartışma: Bir general eskisini…

featured

TBMM Genel Kurulunda, CHP ile AKP milletvekilleri arasında ‘Tank Palet Fabrikası’ tartışması yaşandı. CHP’li vekilin Hulusi Akar için kullandığı ‘general eskisi’ ifadesi ortamı gerdi.

İçişleri Bakanlığına ilişkin yeni düzenlemeleri de içeren, Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında söz alan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal’ın, Tank Palet Fabrikası’nın işletme hakkının devrine ilişkin “Katar ordusuna peşkeş çekildi” ifadeleri üzerine söz isteyen AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, durumu defalarca kamuoyuna aktarmalarına rağmen CHP Grubunun kendi anladığı şekilde söylemlerde bulunduğunu ifade etti.

Akbaşoğlu, “Milli Savunma Bakanımız bütçe görüşmelerinde konuya değinmiş ve gerekli açıklamayı yapmıştır. Gerçekleştirilen ihale Altay tanklarının yapımı içindir. Konuşan milletvekiliniz Tank Palet Fabrikasının tahsisine yönelik işlemler için ‘ihaleyi gizlediniz’ diyor. Burada bir ihale yok, tahsis işlemi var. Meseleler birbirine karıştırılınca ortaya böyle bir şey çıkıyor. Önce kendi milletvekillerinizi doğru bilgilendirin.” dedi.

GENERAL ESKİSİ…

Bunun üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da “Milletvekilimiz konunun teferruatını bilmek zorunda değil. Sizin bir grup başkanvekili olarak buradan yürümenizi de yadırgadım. Bu meseleyi Muhammet Emin Akbaşoğlu, Engin Altay, Milli Savunma Bakanı. En iyi kim bilir? Milli Savunma Bakanı. Milli Savunma Bakanlığı bütçesi görüşülürken bu konu grubumuza mensup milletvekilleri tarafından gündeme getirildi. Sayın Bakan, bu konu hariç kendisine yöneltilen bütün suallere cevap verdi. Fakat konuyu en iyi bilen Milli Savunma Bakanı bu konuyla ilgili soruya, ‘O işi gelin yarın ayrıca konuşalım’ diyor. Bu ne demek? Sayın Cumhurbaşkanı’na çağrı yapıyorum; Bu konuyu bile bilmeyen bir general eskisini Milli Savunma Bakanı yapmayın” ifadelerini kullandı.

AKP milletvekillerinin “General eskisi” ifadesine tepki göstermesi üzerine Altay, “General eskisi ile eski general arasında ne fark var? O zaman eski general olarak düzeltiyorum. Tank Palet meselesinde bilgiye sahip olmayan bir Milli Savunma Bakanı ile Türkiye’nin savunma politikaları oluşturulamaz” diye konuştu.

Engin Altay’ın açıklamaları üzerine yeniden söz isteyen Akbaşoğlu, Altay’ın Milli Savunma Bakanı hakkındaki “General eskisi” sözünü asla kabul etmediklerini söyledi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in “O sözü geri aldılar” ifadesi üzerine Akbaşoğlu, “Eski general ile general eskisi bambaşka bir anlam ifade etmektedir. Sonuç itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımız da Milli Savunma Bakanımız da Savunma Bakanlığı bürokrasisi de bu konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirici açıklamaları defaatle yapmıştır. ‘Dediğim dedik, çaldığım düdük’, ‘Ben bunu anlamam, hakikati aramıyorum, ben kendi kabullerimle olayları değerlendirmek istiyorum’ diyenlere de bir şey anlatamayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Meclis’te çok sert tartışma: Bir general eskisini…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. Sövmek bir bize yasak bu memlekette.
  Dokunulmazlık ne güzel bir şeymiş ya, en mahir fizyoterapistin yapacağı masajdan bile daha kolay ve etkili bir rahatlama yolu sunuyor: Muhatabına hakaret etme, dalga geçme herşey serbest.

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Bu “tank palet fabrikasını peşkeş çektiler” muhabbeti gerçekten sıktı artık! Tek derdimiz tank palet fabrikasıydı sanki! Yok 20 milyar dolarmışmış, bilmem neymiş! Gizli belgeleri açıkla diyor; madem biliyorsun kendin açıklasana! 9 yaşındaki çocukların osuruk muhabbetine döndü siyaset. Bıktık bıktık!
  Post-truth akımı mı, vasatlığın ürünü mü, nedir bu anlamadım.

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  hendekleri hdpkknın başına yıkan hdpkkyı öttüren ordunun komutanına böyle bir kini ancak bir YCHDPKKlı duyar.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!