Medyascope ‘gazeteciliği’… ‘Bedeli peşin ödenen adamlar’

Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay ve gazeteci Celal Eren Çelik Medyascope gerçeğini anlattı...

Medyascope ‘gazeteciliği’… ‘Bedeli peşin ödenen adamlar’
Medyascope ‘gazeteciliği’… ‘Bedeli peşin ödenen adamlar’

ABD merkezli vakıf Chrest Foundation’ın Türkiye’de bazı medya kuruluşlarına yüz binlerce dolar hibe verdiği ortaya çıkmıştı. ABD'nin fonladığı medya kuruluşları arasında rekor 476 bin dolar ile Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope haber sitesindeydi.

İşte ABD vakfının para yağdırdığı medya kuruluşları… Medyascope’a rekor hibe!

Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay ve gazeteci Celal Eren Çelik, 1 Nisan 2021 tarihinde Veryansın Tv Youtube kanalında yaptıkları canlı yayında Medyascope gerçeğini masaya yatırmıştı. 

Medyascope’un kuruluşu, kimler tarafından fon desteği aldığı programda ayrıntılı biçimde izleyicilere aktarılmıştı.

'CIA İLE ERDOĞAN'I BULUŞTURAN ADAM'

Celal Eren Çelik, ABD, Avrupa Birliği, İsviçre’den Soros’tan destek alan ve ‘Bağımsız, özgür ve sivil gazetecilik’ yaptıklarını iddia eden Ruşen Çakır için ‘bedeli peşin ödenen adamlar’ ifadesini kullanmıştı. Her ‘muhalif’ görünen yayın organını ‘bağımsız’ olarak nitelendirenlere seslenen Çelik, şunları kaydetmişti:

“Erdoğan’a iki tane muhalefet eden kim varsa kahramanınız yapmaya devam edin, peşinden koşmaya devam edin, ‘bu bağımsızdır’ demeye devam edin, başınıza taç yapmaya devam edin. Ama bahsettiğiniz kişinin 1994’te CIA’in Ortadoğu şefi Graham Fuller'le Erdoğan’ı buluşturan adam olduğundan haberiniz olmasın, devam edin arkadaşlar… Ruşen Çakır AKP’nin kurulmasındaki bir numalı adamdır.”

‘AMERİKAN OPERASYONUDUR’

Erdem Atay da birçok yabancı fondan destek alan Medyascope’un ‘bağımsızlık’ vurgusuna ilişkin  “Medyascope bir Amerikan operasyonudur, operasyon merkezidir ve bu operasyonu bütün cumhuriyetçilere yapar” ifadelerini kullanmıştı.

İşte o yayın: