Mehmet Ağar’dan AKP’den ayrılıp parti kuranlara: Sonuçları ağır olur

Mehmet Ağar, yeni partilere ilişkin yaptığı konuşmada 'Yeni kurulacak partileri mutlaka vazgeçirmek lazım. Aksi takdirde çok ağır sonuçları olur' dedi.

Mehmet Ağar’dan AKP’den ayrılıp parti kuranlara: Sonuçları ağır olur

Bir dönem İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü görevi yapan Mehmet Ağar, yeni partilere ilişkin yaptığı konuşmada “Yeni kurulacak partileri mutlaka vazgeçirmek lazım. Aksi takdirde çok ağır sonuçları olur” dedi.

Independent Türkçe’nin haberine göre Suriçi Grubu isimli bir platformun Topkapı Akgün Otel’de düzenlediği etkinlikte konuşan Ağar, “milliyetçi – muhafazakâr” iktidarı parçalamak için siyasi teşebbüslerin olduğunu belirterek, “Bu büyük milliyetçi muhafazakar iktidarı parçalamak için siyasi teşebbüsler var, Allah göstermesin” ifadelerini kullandı.

Ağar kürsüde isim vermeden Gül, Babacan ve Davutoğlu’nu eleştirdi.

Türkiye’deki darbe süreçlerini hatırlatan Ağar bugün de AKP’nin içinden yeni partiler çıkarak zayıflatılmaya çalışıldığını belirtti.

“Tıpkı geçmişte olduğu gibi, ortaya çıkan bu büyük milliyetçi muhafazakar iktidarı, paralamak ve parçalamak hususunda bir takım siyasi teşebbüslerin olduğunu görüyoruz” diyen Ağar, sözlerine şöyle devam etti:

“Tabii ben geçmişte devlet hizmetinde olan kimseyi üzmek istemem. Ama onların da bizleri üzmemesini istemek hakkımız. Kişisel anlamda bir takım problemler olabilir. Kolaylıkla geldikleri makamlardan uzaklaşabilirler. Ama bütün bunları kendi kişisel davası haline getirmek suretiyle, milletimizin büyük bir çoğunluğunun kalbi safiyane ile destek verdiği bir yapıyı, karşı grupların etkisi altında kalarak ve işbirliği yaparak, burayı çökertmenin hiçbir anlamı yoktur.”

17 Nisan 2017’deki referandumun ardından değişen sistemden sonra iktidar olabilmek için getirilen yüzde 50+1 sisteminde sonra, partilerin oy oranı düşük olsa bile belirleyici olma özellikleri ortaya çıkmıştı.

Ağar da, küçük oy oranlarının önemine atıf yaparak, “Ana gövde içinden bir takım particikler kurmak suretiyle, yüzde 0,5 oyun bile önemli olduğu bir yapıda, sadece ve sadece kişisel kavgalar veyahutta iktidar hevesi yüzünden bu büyük iktidarı parçalamanın Türkiye’ye getireceği hiçbir faydası yoktur.” diye konuştu.

Ağar ayrıca, “İnşallah Allah bize bunu göstermez.” temennisini de dile getirdi.