Mehmet Altan'ın hedefinde neden o savcı var?

Bir dönem FETÖ kumpaslarının ateşli destekçilerinden Mehmet Altan, İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Can Tuncay’ı hedef aldı. Savcı Tuncay, FETÖ'nün de özel hedeflerinden biriydi...

Mehmet Altan'ın hedefinde neden o savcı var?

FETÖ tetikçisi Taraf gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan'ın kardeşi Mehmet Altan, FETÖ'yle mücadelenin sembol isimlerinden İzmir Başsavcı Vekili Can Tuncay’ı hedef aldı.

Altan dün T24'te yayınlanan yazısında "Geçenlerde ‘Terör örgütlerine ağır darbe vurmuştu! İzmir Savcısı Can Tuncay, Başsavcı Vekili oldu’ başlıklı bir habere rastladım" diyen Altan, devamında Savcı Tuncay'ı hedef alan ifadeler kullandı.

Mehmet Altan’ın İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Can Tuncay’ı hedef alan yazısına tepki FETÖ’nün Balyoz Kumpası mağduru emekli Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok’tan geldi.

Üçok, açıklamasında Savcı Tuncay’ın, Altan hakkındaki FETÖ iddianamesini hazırladığını hatırlatırken, Tuncay’ın FETÖ’nün TSK içerisindeki mahrem yapılanmasını da ortaya çıkardığını ve FETÖ’nün en sevmediği kişi ilan edildiğini söyledi.

Üçok, Odatv'deki açıklamasında “FETÖ tetikçisi Taraf paçavrasının genel yayın yönetmeni olan Ahmet Altan’ın kardeşi Mehmet Altan, T24'deki köşesinden FETÖ ile mücadelenin sembol isimlerinden İzmir Başsavcı Vekili Can Tuncay’a saldırmış. Ne diye saldırmış, görünürdeki saldırı gerekçesi, kendisi hakkında FETÖ iddianamesi düzenleyen bir savcının, başsavcı vekili olmasına tahammül edememiş olması” ifadelerine yer verdi.

15 TEMMUZ'DA İLK ADIMI ATTI

Üçok, Savcı Can Tuncay’ın hedef alınmasının gerekçelerini şöyle anlattı:

“Ama benim kanaatimce asıl sebebi Can Tuncay’ın FETÖ’ye verdiği onarılamaz zararlar ve 15 Temmuz kanlı darbe girişiminde kendi halkına bomba atacak kadar gözü dönmüş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi TBMM’ni, başkomutanı Cumhurbaşkanının konutunu bombalayacak kadar alçaklaşmış bu kanlı terör örgütünün TSK içerisindeki mahrem yapılanmasını ortaya çıkarmasıdır.

Can Tuncay, 15 Temmuz gecesi herkes korkup sinmişken, darbede kim galip gelecek diye saklanıp beklerken görevli olduğu İstanbul’da darbeye katılan FETÖ üyesi darbeci askerler hakkında ilk yakalama kararlarını çıkarmış Cumhuriyetin Savcısıdır. 15 Temmuz darbesi sonrasında İstanbul’daki FETÖ’nün Ana Darbe girişimi soruşturması, Harp Akademileri’ndeki, Jandarma’da ki ve SAT Komutanlığı’ndaki FETÖ soruşturmalarını yürüttü.

Bu soruşturmalar sonucunda yüzlerce darbeci FETÖ üyesi asker yargılandı ve mahkum oldular. Firari FETÖ’cüler Tuncay Opçin, Emre Uslu ve Osman Özsoy hakkında yakalama kararları çıkarttı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesiyle ilgili DHKP-C’ye yönelik önemli soruşturmayı da Can Tuncay yürüttü.”

MAHREM YAPIYI ORTAYA ÇIKARDI

“Ancak, Can Tuncay’ın asıl en önemli başarısı TSK içerisindeki Fetöcü mahrem yapıyı ortaya çıkarmasıdır” diyen Üçok açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Mahrem yapı nedir, TSK içerisindeki gizlenmiş FETÖ üyeleridir. Bunlar, teröristbaşı Fetullah Gülen’in en önem verdiği Fetöcülerdir. 15 Temmuz gecesi fiilen darbeye katılan askerlerin sayısı 5-6 bin civarındayken başta Can Tuncay olmak üzere, Cumhuriyetin Savcılarının yaptıkları Ankesör ve Sabit Hat soruşturmaları kapsamında 21.000 TSK mahrem yapı mensubu Fetöcü asker tespit edilmiş ve ihraç edilmişlerdir.

Tüm Türkiye’de tespit edilen yaklaşık 21.000 TSK mahrem yapı mensubunun üçte birini yani yaklaşık 7.000 kişisini tek başına Can Tuncay ortaya çıkarmıştır. O yüzden Can Tuncay, FETÖ’nün en nefret ettiği kişilerin başında yer alır. Bu nedenle Fetöcüler Can Tuncay’ı eleştirmek, onu itibarsızlaştırmak için en küçük fırsatı kaçırmazlar. Sayın savcım, Atatürk’ün, silah arkadaşlarının, kahraman şehitlerimizin, gazilerimizin bize armağanı olan Cumhuriyetimizi sonuna kadar koruyun, milletimiz sizlerin yanındadır. Allah sizlere güç, kuvvet ve sabır versin. Ne diyelim it ürür kervan yürür.”