Mehmet Cengiz’e büyük kıyak: 50 milyonluk otel teşviki

AKP iktidarı döneminde aldığı ihalelerle sürekli tartışılan Cengiz Holding, Rize’de açılışı yapılan Ricosta Otel için 49 milyon 630 bin lira “teşvik” aldı.

Mehmet Cengiz’e büyük kıyak: 50 milyonluk otel teşviki
Mehmet Cengiz’e büyük kıyak: 50 milyonluk otel teşviki

Kamuoyunda ‘Bu milletin a..na koyacağız’ küfürü ile hatırlanan Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’e ait 5 yıldızlık Ricosta Otel, Rize’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle geçtiğimiz hafta sonu açılmıştı.

138 oda, 300 yatak kapasiteli otelin 160 milyon lira yatırım ile gerçekleştiğini söyleyen Ricosta Hotel Genel Müdürü Necdet Vural, otel ile bölgedeki önemli bir boşluğu dolduracaklarını belirterek “Sadece Rize için değil bölgesel olarak da tercih edilen bir tesis olacağız” demişti.

50 MİLYON TEŞVİK

Öte yandan otel için devletin otele maliyetinin yaklaşık üçte biri oranında “katkı” yaparak para musluklarını açtığı biliniyor.

29 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, o yıl ekim ayında 9’u komple yeni otel yatırımı, 3’ü de renovasyon olmak üzere 12 turizm projesi için yatırım teşvik belgesi düzenlendi. En büyük yatırım teşvik belgesini alan yatırım ise 49 milyon 630 bin lira ile Cengiz İnşaat’ın oldu.  
Teşvik belgesine göre Cengiz Holding’e faiz desteği, KDV istisnası ve yüzde 70 vergi indiriminin yanı sıra 6 yıl boyunca da sigorta primi işveren desteğinden yararlanacak.

OTEL İMARA AYKIRI

Eski Rize Liman Dairesi Başkanı Zeki Muammer Merev, otel inşaatının deniz dolgusuyla ilgili Rize'de görevde olduğu dönemde resmi kurumlara yazı yazarak yapılan çalışmaların izinlerin olup olmadığını sormuş ancak yazısına hiçbir cevap alamamıştı.

Merev'in inşaat ve deniz dolgusu yapılan alanla ilgili sorumluluğu gereği resmi dairelere yazı yazarak bilgi edinmek istemesi sonrası görevli olduğu Rize Liman Dairesi Başkanlığı görevinden Ankara'ya atanmıştı.

Merev daha sonra Ankara'dan Artvin'in Hopa ilçesine Liman Dairesi Bşkanlığı'na gönderildi. Merev, yaşadığı bu sıkıntılı süreç sonrası Artvin-Hopa Liman Dairesi Başkanlığı görevinden yaş haddinden geçen ay emekli oldu. 

Merev, yaşadığı sıkıntılı süreç sonrası yaş haddinden emekli olmak zorunda kaldığını belirterek, "Valiye, belediyeye, özel idareye, defterdarlık ve çevre müdürlüğüne yazı yazdım, belediye, 'bilgim yok' dedi. Diğer kurumlar, valilik dahil cevap vermedi. Önce Ankara'ya aldılar. Karıştırınca Hopa'da soluğu aldım. Benim de sonuca gitmeme ömrüm yetmedi" demişti.