Mehmet Ceyhan AVM ve restoranlardaki koronavirüs gerçeğini açıkladı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka artışlarına karşı yapılması gerekenlerle ilgili Haber Global’de değerlendirmelerde bulundu.

Mehmet Ceyhan AVM ve restoranlardaki koronavirüs gerçeğini açıkladı
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Haber Global’de yaptığı açıklamada, “Bütün ülkeyi taramadığınız sürece en fazla 10'da birini yakalayabilirsiniz. İş yerinde, AVM'de, restoranda en az birkaç virüs taşıyan insan ile karşılaşacaksınız” dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Haber Global’de katıldığı programda korona virüs gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Korona virüs hastalarının sadece yüzde 10’unun belirti gösterdiğini belirten Ceyhan, “Vakaların sadece yüzde 10'u belirti veriyor. En iyi şekilde test yapan ülkelerde bile bu bildirdikleri rakamın 10 katı kadar vaka olduğunu da biliyoruz. Siz bütün ülkeyi taramadığınız sürece en fazla 10'da birini yakalayabilirsiniz. Bu ikisini üst üste koyunca şu anda vaka sayısının çok yüksek olduğu bir dönem yaşıyoruz” dedi.

'DEVLETİN ARAYA GİRMESİ LAZIM'

Alışveriş Merkezleri ve restoranlarda korona virüslü kişilerin olduğunu belirten Ceyhan, “İş yerinde, AVM'de, restoranda en az birkaç virüs taşıyan insan ile karşılaşacaksınız. Aynı şey okullar için de geçerli, onun için tedbirler bu kadar önemli. Bütün insanlar, yüzde yüz maske taksa, mesafe kuralına uysa, zaten başka tedbire gerek yok. Devletin araya girmesi lazım. Mutlaka devlet de bazı tedbirler alıyor. Siz de o tedbirlere uymak için çaba sarfediyorsunuz. Artık bu iş Kurtuluş Savaşı'ndaki gibi belli bölgede bir savaş değil, Türkiye'nin bütün köyünden kasabasına kadar ülke safında yürütülmesi gereken bir savaş var” diye konuştu.

'HES’E KAYITLI OLMAYAN HASTALAR VAR'

Prof. Dr. Ceyhan açıklamalarına şu şekilde devam etti:

İstanbul'da alınan önlemlerle vaka sayısı 1000'lere kadar indirildi. Arkasından şehirlerarası dolaşımı açınca kontrolsüz bir şekilde, bütün ülkeye yayıldı. Hâlâ kontrolü mümkün olmayan bir noktada değiliz. Bazı önlemler alınabilir. Bütün Türkiye'de kademeli mesai uygulayacaksınız, özel sektöre de uygulayacaksınız. Şehirlerarası ulaşımı da kontrol altına alacaksınız. HES'e güvenerek her şey olmaz. HES'te kayıtlı olmayan, tanısı konmamış kişiler rahatlıkla dolaşıp yayıyorlar.