Eski MİT’çi Mehmet Eymür: Adil Öksüz kesinlikle yurt içindedir ama…

9 Mart 1971 darbe teşebbüsünden sonra MİT'te Hiram Abas'la birlikte Ziverbey'de 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün'ün emrinde çalışan, Kızıldere ve Ulaş Bardakçı'nın öldürüldüğü operasyonlara katılan MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı Mehmet Eymür, Halk Tv'de Yavuz Oghan'ın programında canlı yayına katıldı.

Eski MİT’çi Mehmet Eymür: Adil Öksüz kesinlikle yurt içindedir ama…

MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı Mehmet Eymür, Halktv’de katıldığı programda Adil Öksüz’ün kesinlikle Türkiye’de olduğunu söyledi. MİT Başkanı Hakan Fidan’ı ağır biçimde eleştiren Eymür Adil Öksüz’ün MİT’in adamı olduğunu ima ederek, böyleyse yurt dışında kesinlikle değildir; yurt içindedir” ifadesini kullandı.

Mehmet Eymür, Adil Öksüz’ün öldürüldüğünü de ima etti: “Yurt içinde, ancak, yaşamıyor…” dedi.

Mehmet Eymür’ün konuyla ilgili söyledikleri tam olarak şöyle:

“Adil Öksüz’ün angaje formları çıktı. Gizli teşkilat bu kadar afişe olursa…

Deniz Bayrak diye MİT mensubu olduğunu iddia eden birinin iddiaları var. Adil Öksüz’ün elemanı olduğu, kullanıldığı, bu işlerin bilinerek yapıldığı diye… İnternette var.

Kaybolması çok dikkat çekmiyor mu? Benim dikkatimi çekiyor.

Hayatta mı değil mi o da bilinmiyor. Ama yurt dışında değildir. Onu kesinlikle söyleyebilirim. Çünkü yurt dışında olursa konuşabilir.

Muhtemelen yaşamıyor olabilir.”

Eymür, MİT Başkanı Hakan Fidan için ise, “Yanlış bir tayin. Orada emekli albaylar filan var. Hakan Fidan MİT’ten başka yerlerde yabancı yerlerde çalışmış. Ankara Avusturya sefaretinde iki yıl çalıştı. Doğru bir şey değil. Asker sivil önemli değil MİT’in içinden olmalı müsteşar. Olmayacak şeyler yapıyor. Paris katliamını MİT’in içindeki muhalif kanat yaptı diyor. MİT müsteşarı kendi altındaki adamı böyle diyebilir mi?” sözlerini kullandı.

Yavuz Oghan’ın “Suriye’de önemli operasyonlar yapıyor ama MİT…” sorusunu, “Başarılı değil. PKK’nin eline olan MİT’çi var iki tane. Öldürüldü mü ne oldu? Türkiye onların olduğu yeri bombalıyor” diye yorumladı.