Melih Gökçek’ten ‘Dinocan’ savunması: Heykel değil

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, bugün düzenlediği basın toplantısında ‘batık’ olarak nitelendirdiği projelerle, heykel ve kent mobilyaları için harcanan paraları açıkladı. Bunun üzerine Melih Gökçek suçlamalara Twitter hesabından yanıt verdi.

Melih Gökçek’ten ‘Dinocan’ savunması: Heykel değil

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, bugün düzenlediği basın toplantısında ‘batık’ olarak nitelendirdiği projelerle, heykel ve kent mobilyaları için harcanan paraları açıkladı. Ankapark’a ilişkin yürütülen bilirkişi incelemesinin tamamlandığını bildiren Yavaş, elektrik borcu da dahil belirlenen zararın 111 milyon TL olduğunu açıkladı.

Yavaş açıklamasında, "Heykel belediyeciliği' diyorlar. Heykel belediyeciliğini kim yaptı, Mamak Belediye Başkanı olsaydı döner heykelini soracaktım. Ankara'nın tarihi ve kültürüyle alakası olmayan heykeller diktiler, bir de sanatçılarımızın yaptıkları heykellere laf ediyorlar. Genelkurmay Kavşağı'nda kol saati heykeli vardı. İnşallah bir gün onu neden oraya koyduklarını birileri sorar. Belediye sanat eseri de yapar. Ama herkesin sanattan anladığı bir şey var. Onlar sanat deyince şişme, plastik, Çin malları düşünüyor. Herkesin sanat anlayışı farklı.

Gökçek döneminde yapılan bu eserin adı 'Şişme Dinocan'. Murat Bey bu yayını izliyorsunuz biliyorum. Bunun Ankara halkının tarihi ve kültürüyle ne alakası var" ifadelerini kullandı.

GÖKÇEK'TEN 'ŞİŞME DİNOCAN' SAVUNMASI

Ankara’nın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, ‘Şişme Dinocan’ın bir heykel olmadığını söyleyerek kendini şöyle savundu:

“MANSUR BASIN TOPLANTISINDA “İŞTE BU HEYKELE VERİLEN PARA” DİYE BAHSEDİYOR. ADAMA ÇAPSIZ DİYİNCE KIZIYOR. ADAM FESTİVALDE  KULLANILAN ŞİŞME FİGÜRLERİ HEYKEL ZANNEDİYOR. HEM KENT FESTİVALLER ŞEHRİ OLACAK HEM MASRAF OLMAYACAK.”