Memleket Partisi'nde kongre günü... Muharrem İnce'den 'adaylık' mesajı... Ali Erbaş'a sert sözler: Adam bile değil

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin 1'inci Olağan Kurultayı'nda konuştu. Cumhurbaşkanlığına aday adaylığını açıklayan İnce, iktidar ve muhalefetin birbirine benzediğini söyledi. Konuşmasında son dönemdeki açıklamalarıyla tartışma yaratan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a da sert sözler söyleyen İnce 'Adam bile değildir benim gözümde. Adil Öksüz’ün doktora tezinde imzası olandan ne beklenir?' dedi.

Memleket Partisi'nde kongre günü... Muharrem İnce'den 'adaylık' mesajı... Ali Erbaş'a sert sözler: Adam bile değil
Memleket Partisi'nde kongre günü... Muharrem İnce'den 'adaylık' mesajı... Ali Erbaş'a sert sözler: Adam bile değil

VERYANSIN TV

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin 1'inci Olağan Kurultayı'nda konuştu. İnce, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, "Benim için 'Genel başkan cumhurbaşkanı adayı olmak istiyor' diyorlar. İstiyor muyum? Evet istiyorum. Açıklıyorum; aday adayıyım" dedi.

ALİ ERBAŞ'A TEPKİ: ERDOĞAN'IN ŞEYHÜLİSLAMI MISIN?

İnce, konuşmasının başında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı sert sözlerle eleştirdi.

Erbaş'ın son dönemde yaptığı açıklamalara tepki gösteren İnce, "Sen Tayyip Erdoğan'ın şeyhülislamı mısın, Diyanet İşleri Başkanı mısın?" dedi. "Bir din adamı her gün ekranlarda fetva veriyor. Günaydını konuşuyor, karidesi konuşuyor ama yurtlarda tecavüze uğrayan çocukları konuşmuyor. İktidar ise buna ses çıkarmıyor. Sen 'günaydın' denmesine laf ediyorsun, sen Tayyip Erdoğan’ın şeyhülislamı mısın? Günaydın da bizimdir, aleyküm selam da bizimdir. Atatürk de bizimdir. Fatih Sultan Mehmet de bizimdir. Sana soracak halimiz yok. İşine bak, önüne bak. Yurtlarda tacizleri tecavüzleri, haramı helali anlat” ifadelerini kullandı.

ADİL ÖKSÜZ HATIRLATMASI

İnce, 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişiminin kilit isimlerinden olan Adil Öksüz’ün doktora tezinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın imzası olduğunu hatırlatarak "Diyanet İşleri Başkanı baştan sona yanlış. Bir de görev süresini uzattılar. 30 Ağustos’ta bu ülkenin kurucusuna bir Fatiha'yı çok gören adam, adam bile değildir benim gözümde. Adil Öksüz’ün doktora tezinde imzası olandan ne beklenir?" dedi.

'KORKU SİYASETİNİ YOK EDECEĞİZ'

Türkiye'de kutuplaşma düzeni olduğunu belirten İnce, "İki taraf da birbirine düşman gözüyle bakıyor. Biz Türkiye'deki bu kutuplaşma siyasetine son vereceğiz. İktidar din sömürüsü üzerinden 'Ben gidersem felaket olur' diyor. Muhalefet 'Bana oy vermezsen AKP gelir, korku siyaseti gelir'. Biz bu korku siyasetini yok edeceğiz." dedi.

Muharrem İnce, konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Çorum ziyareti sırasında bir kadınla yaşadığı diyaloğu da hatırlattı. İnce, Kılıçdaroğlu'na gösterilen tepkiye ilişkin "Yiyecek mi çocuğunu? Ne biçim annesin sen. Böyle iş olur mu? Muhalefet başkanına yapılan yanlıştır. O ablamız muhtemelen AK Partilidir. İktidarın yerinde olsam, gider bir daha yapma derim” dedi.

Muhalefeti de eleştiren İnce "Sayın Cumhurbaşkanı'nın mesajı okunuyor İstanbul'da; ana muhalefet partisinin genel başkanı sırtını dönüyor. Sen de yanlışsın, dönmemelisin. Yerel seçimler öncesinde bir belediye başkanına 'Pontus' göndermesi yapıyor; bu da yanlıştır. Fatih Sultan Mehmet'e benzetmek de yanlıştır" dedi.

'BİZ TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEYE TALİBİZ'

İnce, Memleket Partisi’nin seçim vaadinin Türkiye'yi yönetmek olduğunu belirterek, "Biz elli artı bir olmaya, Türkiye’yi yönetmeye talibiz. Önce memleket diyenlere selam olsun. Memleketi ayağa kaldırmak isteyenlere cesaretle yürüyenlere selam olsun. Zalime boyun eğmeyenlere, ekmeğini kardeşçe bölüşenlere selam olsun." dedi.

İnce'nin konuşmasından satır başları:

"Biz kimiz, biz neden parti kurduk? Diğerlerinden neden ayrıyız size bunu anlatmak istiyoruz. Türkiye’de iktidarla muhalefet birbirine benzedi. Ülkeye demokrasi vadediyorlar ama kendi içlerindeki demokrasiyi sıfırlıyorlar."

'CUMHURBAŞKANI ADAY ADAYIYIM'

"Cumhurbaşkanı aday adayıyım. Ama sandığı koyacağız bütün üyelerin önüne. Belki başka bir vatan evladı çıkar, üyeler karar verecek. Yarın tartışmalı bir konu oldu diyelim. Genel başkan, MYK karar vermeyecek. Bütün üyelerle referandum yapacağız."

'ESAD'LA ANLAŞACAĞIZ, SURİYELİLERİ GÖNDERECEĞİZ'

"Suriyeli sorununun tek sorumlusu Erdoğan'dır. Sisi ile anlaştın, BAE ile anlaştın, Esad ile neden anlaşmıyorsun. Memleket Partisi iktidarında bayramlarda Halep'e Şam'a gidersin ama geri dönemezsin. Esad'la anlaşacağız. Şam'a büyükelçi atayacağız. Türkiye'dekileri geri göndereceğiz."

'KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ'

"Türkiye tarlada ucuz rafta pahalı modelini bırakacak. Şu anda tarım bakanlığı ithalat ofisi gibi. AKP hiçbir zaman tarımı stratejik bir sektör olarak görmedi. Memura, ürünlere yapılan zamlara bakın bir de gümrüğe yapılan zamlara bakın. AKP döneminde eğitim, okullar parayla kitaplar bedava. Hiçbir çocuğumuzu istemediği okula göndermeyeceğiz. 'En iyi okul en yakın okuldur' mantığıyla hareket ederek, eğitimin önündeki bütün engelleri kaldıracağız. Kürt sorununu biz çözeceğiz. Biz imparatorluk kalıntılı bir ülkeyiz. Hepimiz bir milletin parçasıyız. Kürt sorununu polisiye tedbirlerle değil demokrasi ile özgürlüklerle çözeceğiz. Evrensel kuralları uygulayarak çözeceğiz. Memleket Partisi iktidarında hukuk devleti olmadan ekonomi yönetilemez"

MUHALEFETİN DIŞ POLİTİKASINA TEPKİ

İki ayağımız Ankara'da. Bir ayağımız Vaşington'da, Moskova'da, Pekin'de değil. Muhalefet 'Türkiye savaşta Azerbaycan'ı destekledi' diyor. Ben daha fazla destek veririm. 'Ne işimiz var Libya'da diyorlar..."

'SEÇİM BOYASINI GERİ GETİRECEĞİZ'

"Sandık güvenliği sistemi kuracağız. Memleket Partisi iktidarında seçim boyasını geri getireceğiz. Kamuda mülakat ve sadakat yerine liyakat düzenini mutlaka kuracağız. Engellerimizin önündeki bütün engelleri hemen kaldıracağız. Devleti yönetenler olarak israf etmeme konusunda tüm topluma örnek olacağız. Eğitimi, sağlığı, tarımı, gıdayı, piyasanın insafına bırakmayacağız. Şeffaf, hesap veren ve soran bir kamu yönetimi kuracağız. Milletin denetiminden, TBMM denetiminden ve TBMM adına denetim yapan Sayıştay denetiminden ve medya denetiminden kaçmayacağız. Memleket Partisi hesaplarını kim denetlemek istiyorsa açığız, kurultay sonrasında hesaplarımızı açıklayacağız. Özgürce sanat yapmanın önünü açacağız. 7 milyon konut var Türkiye'de risk taşıyan. Hepsini yenileyeceğiz. Siyasetin sporu şekillendirmesine izin vermeyeceğiz. Kararname ile yapacağımız ilk işimiz çocuk bezinde KDV'yi kaldıracağız. Tam bağımsız Türkiye kuracağız ve başaracağız" dedi. 

'ÇOCUK BEZİNDE KDV’Yİ KALDIRACAĞIZ'

Memleket Partisi'nin hesapları şeffaftır. Kim istiyorsa denetleebilir. İktidarımızda kararnameyle yapacağımız ilk şeyi söyleyeyim. Çocuk bezinde KDV’yi kaldıracağız. Koca Türkiye Cumhuriyeti çocuğun kakasına mı kaldı kalkınmak için. Gençler zor bez alıyor biliyorum. Hepimiz tam bağımsız Türkiye istiyoruz diyoruz. Onu kuracağız ve başaracağız. Hazır mısınız benimle yürümeye? Beraber yürüyelim mi? Yürüyor muyuz?

'SEÇİME GİRMEK İÇİN EHLİYETİ ALIYORUZ'

Biz üç aylık bir partiyiz. Her babayiğidinin harcı değil üç ayda ayda yapmak. 54 vilayette temsilciliğimiz var. 81 ilde de olacak. Acele yapmamızın bir nedeni var. Acele yapmamızın nedeni, seçime girmek araba kullanmak gibidir. Ehliyetin olması gerekir. Biz bugün ehliyet alıyoruz ehliyet. 81 il olduğunda gör sen şenliği. Onu da en kısa zamanda yapacağız.