Menzilci başhekim yardımcısı: Boşanmak yerine 2. eş alın

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin başhekim yardımcılığı görevini yürüten ve Menzilci olduğu iddia edilen Dr. Ali Edizer, tartışma yaratan Esra Erol programlarına ilişkin tepki çeken paylaşımda bulundu.

Menzilci başhekim yardımcısı: Boşanmak yerine 2. eş alın
Menzilci başhekim yardımcısı: Boşanmak yerine 2. eş alın

Türkiye'nin en köklü sağlık kurumlarından eski adıyla GATA, yeni adıyla Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin başhekim yardımcılığı görevini yürüten Dr. Ali Edizer, sosyal medya hesaplarından Medeni Kanunu ve tek eşliliği hedef alan paylaşım yaptı.

Kamuoyunda tartışma yaratan Esra Erol'un programlarıyla ilgili paylaşımda bulunan Edizer, Facebook'ta şu ifadeleri kullandı:

"Esra Erol'a bizi götüren yolun başı, İsviçre Medeni Kanununun kabul edilmesidir.

Sorsan "kadına özgürlük ve uygarlık" kazandırıldı.

Resmiyete tek eşlilik, fiiliyatta zina ve fuhuş serbestliği.

Kuvveden fiile batı ahlâksızlığı..."

'ŞEYH' GÜZELLEMELERİ

'Başhekim Yardımcısı’ Edizer, Menzil cemaatine yakınlığını açıkça ortaya koyan paylaşım yapmaktan da çekinmiyor. Edizer, cemaatin 1993’de hayatını kaybeden lideri Muhammed Raşit Erol’un fotoğraflarıını paylaşarak "gerçek sevgiliye kavuçan, milyonların sevgilisi, dünya güzeli...", "Yok böyle bir güzellik.Yok böyle bir ayrılık acısı: 22.10.1993" ifadelerini kullanmış.

ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

Sağlık Bakanlığı’ndaki görevine MHP-DSP-ANAP koalisyonu döneminde Osman Durmuş’un Sağlık Bakanlığı döneminde başlayan Dr.Ali Edizer‘in “Jet Hızı” ile yükselişi ise 2012 yılında Sağlık Bakanlığı görevine Menzil Tarikatı’na yakınlığı ile bilinen ve görev süresi içerisinde gerek üst düzey bürokrat atamalarında Menzil Şeyhi’nin fikirlerini alan, gerekse Menzil Cemaati’nin Sağlık Bakanlığı içinde çok ciddi güç kazandığı Prof.Dr.Recep Akdağ’ın gelmesi ile başlıyor.

HaberAlternatif'ten Celal Eren Çelik'in haberine göre Dr.Ali Edizer de Menzil Cemaati mensubu. Hatta sıklıkla ve açık şekilde Menzil Tarikatı’nı ve şeyhini öven paylaşımları sosyal medya hesaplarından paylaşmakta.

2012 yılında Sağlık Bakanı olan Prof.Dr.Recep Akdağ yakın çalışma ekibini kurarken ilk yaptığı atamalardan bir tanesi de kendisi gibi Menzilci Dr.Ali Edizer‘i Sağlık Bakanlığı Müsteşar Danışmanı olarak atamak sonrasında ise Sağlık Bakanı Özel Kalem Müdürlüğü görevine getirmek oluyor…

Bu tarihten sonra çok koyu bir AKP’li de olan Dr.Ali Edizer’in “Durdurulamaz Yükselişi” başlıyor…

10 Şubat 2012 tarihinde Sağlık Bakanı Özel Kalem Müdürlüğü görevine atanmasının ardından bu görevi uzunca süre yerine getiren Edizer sonrasında önce Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Danışmanı,sonrasında ise sırasıyla Dr. A. Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı ve son olarak Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı görevlerine getiriliyor.

BU İLK VUKUATI DEĞİL

Bugün Medeni Kanun’u eleştiren ve çok eşliliği savunan aynı zamanda  İsviçre’den alınan Medeni Kanun’un zinaya teşvik ettiğini iddia ederek gündeme gelen Dr. Ali Edizer‘in bundan öncede skandal vukuatları bulunmakta.

2015 yılında Ankara Onkoloji Hastanesi Başhekim Yardımcılığı yaptığı dönemde annesi Nurten Akdoğan’ın kemik raporunda isim, boy ve kilo gibi bilgilerin bulunduğu bölüme “Irk: Türk” ibaresinin bulunmasına tepki gösteren Akademisyen Yalçın Çakmak’a “Siz Kürtsünüz,sizinle konuşmak istemiyorum” diyerek Çakmak ile yanındaki bir diğer akademisyen arkadaşı Ahmet Bülent Özer’i özel güvenlik görevlilerine darp ettirmişti.