Meral Akşener ve Osman Kavala akraba mı?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Osman Kavala ile akraba olduğu ortaya çıktı. Akşener'in bir düğünde Kavala için kullandığı 'En mülayim kuzenimiz' ifadeleri sosyal medyada geniş yankı buldu.

Meral Akşener ve Osman Kavala akraba mı?

15 Temmuz darbe girişiminde rolü olduğu gerekçesiyle cezaevinde tutuklu bulunan Osman Kavala’nın ilginç bir bağlantısı ortaya çıktı.

9 Eylül 2013’te Aydan Bozok ve Burak Bölükbaşı’nın nikah törenine katılan İyi Parti lideri Meral Akşener’in, hemen yanındaki Osman Kavala için “En mülayim kuzenimizdir” dediği görülüyor.

Daha önce Kavala, kendisine sorulan bu akrabalık ilişkisi için “Teyze çocukları değiliz ama ortak kuzenlerimiz var” demişti.

Milliyet Gazetesi’nin o dönem yapığı haberde de şu ifadeler kullanılmış: “Bodrum Belediyesi Evlendirme Memuru Sibel Kayhan’ın kıydığı nikâhta damadın şahitliğini, baba Enis Bölükbaşı’nın kuzeni olan TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Osman Kavala ve İdris Bölükbaşı yaptı.”

‘ÜÇ KUZEN DAMADIN ŞAHİTLİĞİNİ YAPIYORUZ’

Görüntülerde nikâh kıyıldıktan sonra Memur Kayhan, evlilik cüzdanını Meral Akşener’in vermesini istiyor. Akşener, öncelikle çifte mutluluklar dileyip, “Üç kuzen olarak damadın şahitliğini yapıyoruz. En mülayim kuzenimiz Osman Kavala. Ben de damadın babasının anne tarafından kuzeniyim. Bu durumda politikacı bir görümceniz oldu” ifadelerini kullanıyor.

‘ORTAK KUZENİMİZ VAR’

Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk 31 Mayıs 2016 tarihli yazısında Meral Akşener ile Osman Kavala’nın teyze çocukları olduğunu öner sürmüştü.

Öztürk, Osman Kavala’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamayı da köşesine taşımıştı. Hasan Öztürk’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Osman Kavala yazılı bir açıklama yaptı ve “Teyze çocuğu değiliz, birbirimizin kuzeni değiliz ama ortak bir kuzenimiz var” dedi ve 2013’te şahitlik ettiği Bodrum’daki bir düğünde Meral Akşener’in kurduğu şu cümleyi hatırlattı: “Üç kuzen olarak damadın şahitliğini yapıyoruz.”