Erdoğan ile Merkel arasında 'koalisyon' ve 'başkanlık sistemi' atışması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya-Türkiye ilişkileriyle ilgili 'Koalisyon olmasa daha iyi ilişkiler olurdu' şeklindeki yorumuna Merkel'den itiraz geldi. Koalisyon ortaklarıyla birlikte çalışmaktan memnun olduğunu belirten Merkel, koalisyon yönetiminin Almanya'ya daha uygun olduğunu ve başkanlık sistemini istemediklerini söyledi. Erdoğan bu sözlere 'Sayın Şansölye, ama zaman zaman şikayetlerinizi bana aktardınız' diye yanıt verdi.

Erdoğan ile Merkel arasında 'koalisyon' ve 'başkanlık sistemi' atışması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün son kez başbakan sıfatıyla Türkiye'ye veda ziyareti yaptı. Merkel, öğle saatlerinde İstanbul'daki Huber Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Erdoğan, Huber Köşkü balkonundan Merkel'e Boğaz'ı anlattı.

Başbaşa yaklaşık 1 saat görüşen iki lider daha sonra kameralar karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Merkel ile bugünkü görüşmelerimizde ikili ilişkilerimiz başta olmak üzere gündemimizdeki meseleleri ayrıntılı şekilde ele aldık” dedi.

Erdoğan, Merkel'e teşekkür dileklerini ileterek başladığı konuşmasında, "Türkiye olarak Avrupa Birliği'ne tam üyelik yolunda önümüze çıkan engellemelere rağmen Merkel'in katkılarını takdirle hatırlayacağız" ifadesini kullandı.

Erdoğan, Merkel ile gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarıyla ilgili, "Türkiye-AB ilişkilerinin ilerlemesine ilişkin görüşlerimizi teyit ettik. Doğu Akdeniz, Afganistan, Libya ve Suriye'deki gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk" dedi.

Erdoğan, Avrupa'da Türk toplumuna yönelik ırkçılık ve ayrımcılık yapıldığını belirterek, "Irkçılık, ayrımcılık ne yazık ki Avrupa'daki Türk toplumunun başlıca sorunu olmaya devam ediyor. Etkin tedbirler alınması büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Sayın Merkel'le yürüttüğümüz başarılı çalışmaların yeni hükümet döneminde de aynı şekilde devam etmesini temenni ediyorum" dedi.

'BAŞKANLIK SİSTEMİ' ATIŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya-Türkiye ilişkileriyle ilgili “Koalisyon hükümetleri olmamış olsaydı Almanya-Türkiye ilişkileri çok farklı yerlere ulaşabilirdi. Koalisyon hükümetleri her zaman çalışmayı zorlaştırmıştır” dedikten sonra “Biz cumhurbaşkanlığı sistemine geçmemizle birlikte bu koalisyonlardan kurtulduk” ifadelerini kullandı.

Bu yoruma Merkel'den itiraz geldi. Koalisyon ortaklarıyla birlikte çalışmaktan memnun olduğunu belirten Merkel, koalisyon yönetminin Almanya'ya daha uygun olduğunu ve başkanlık sistemini istemediklerini söyledi.

Bu sözler üzerine Erdoğan, "Sayın Şansölye, ama zaman zaman hep şikayetlerinizi bana aktardınız" dedi.

Gülerek karşılayan Merkel, “Doğrudur. Hayat böyle” dedi. Bu sözlere karşılık Erdoğan, "Benim torun da diyor ki, 'Dede ne yapacaksın hayat böyle..." ifadelerini kullandı.

İşte o anlar...

Basın toplantısında Merkel ve Erdoğan'a birbirlerini nasıl tanıdıkları soruldu. Alman basın mensuplarının gündeminde aralarında Alman vatandaşlarının olduğu "siyasi tutuklamalar" iddiası vardı. Liderler bu sorulara ayrı ayrı yanıt verdiler.

İşte o açıklamalar...