Merkel Türkiye'den bunu mu istedi: 'Ege Ordusu'nu lağvedin!'

Türkiye ile Yunanistan arasında "arabuluculuk" yapan Almanya Başbakanı Merkel'in, Yunanistan'ın adaları silahsızlandırması karşılığında, Türkiye'den de Ege Ordusu'nu lağvetmesini istediği öne sürüldü. İddia resmi makamlarca henüz doğrulanmadı.

Merkel Türkiye'den bunu mu istedi: 'Ege Ordusu'nu lağvedin!'

Doğu Akdeniz'de zirve yapan gerilim, NATO ev sahipliğinde başlayan askeri görüşmeler ve Türkiye ile Yunanistan'ın masaya işaret eden çıkışlarıyla mola vermişti. Almanya Başbakanı Merkel bu süreçte "arabulucu" olarak Atina ve Ankara ile temaslar geliştirmişti.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın "diplomatik kaynaklara" dayandırdığı habere göre, Türkiye-Yunanistan arasındaki gerilimi düşürmek amacıyla araya giren Almanya'nın, görüşmelerin başlaması için Yunanistan’dan Ege’de Türkiye’ye yakın adalardaki askeri birliklerini geri çekmesini önerdiği iddia edildi. Almanya'nın buna karşılık da Türkiye’den Ege Ordusu’nun lağvedilmesini istediği öne sürüldü.

NATO’DAN BAĞIMSIZ OLARAK KURULDU

Ege Ordusu, 1960'lı yıllarda Yunanistan'da cunta rejimi hakimken, Ankara ve Atina arasında da Kıbrıs gerilimi üst seviyeye çıkmışken, Yunan hükümetinin Ege'deki adaları Lozan'a aykırı şekilde silahlandırmaya başlaması üzerine, 20 Temmuz 1975 tarihinde NATO'dan bağımsız olarak kuruldu.

BİR HAFTADA İKİ ADA İÇİN 'LOZAN'LI NAVTEX

Türkiye de son bir hafta içinde sınırlarımıza çok yakın iki ada için Lozan Antlaşması'na dayanarak NAVTEX yayınlamıştı. NAVTEX’lerden ilki Sakız için birkaç gün önce, ikincisi ise dün Limni’nin Lozan Antlaşmasına aykırı olarak Yunanistan tarafından silahlandırıldıkları gerekçesiyle yayınlanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen hafta katıldığı bir programda Lozan Antlaşması'nı eleştirmişti. Çavuşoğlu, “Meis’i İtalyanlara vermişiz. Onlar da Yunanistan’a vermiş. Yanı başımızdaki adaları vermişiz. Geçmişteki anlaşmaları büyük bir başarı öyküsü diye bize kitaplarında anlatmaya çalıştılar. Ama maalesef işte görüyoruz” demişti.

Çavuşoğlu’nun bu konuşmasından sadece saatler sonra AKP hükümetinin Lozan Antlaşması'na dayanarak Sakız Adası için NAVTEX yayınlaması dikkat çekmişti.