Merkel’den 'Biden' mesajı: ABD ile yan yana olacağız

Almanya Başbakanı Merkel, ABD'nin yeni başkanı seçilen Biden'ı kutlayarak, "küresel meydan okumaların üstesinden gelmek için ABD ile yan yana duracaklarını" söyledi.

Merkel’den 'Biden' mesajı: ABD ile yan yana olacağız

Almanya Başbakanı Merkel, küresel meydan okumaların üstesinden gelmek için ABD ile yan yana duracaklarını' söyledi.

'Açık bir küresel ekonomi ve serbest ticaret için mücadele edilmesi gerektiğini' sözlerine ekleyen Merkel, "Zamanımızın büyük sorunlarının üstesinden gelmek için transatlantik dostluğumuz vazgeçilmezdir, AB'nin bir parçası olarak Almanya ile ABD birlikte bir duruş sergilemelidir. Almanlarla Avrupalılar 21. yüzyıldaki bu ortaklıkta daha fazla sorumluluk üstlenmek zorunda olduklarını biliyor. Amerika bizim en önemli müttefikimizdir ve öyle kalacaktır, ancak haklı olarak bizden çabalarımızı artırarak kendi güvenliğimizi garantiye almamızı ve dünyada doğruluğuna inandıklarımıza sahip çıkmamızı bekliyor." dedi.   

MAAS'DAN AÇIKLAMA

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Biden'ın başkanlığıyla ilgili değerlendirmesinde 'herşeyin değişmeyeceğini, ancak birçok konuda iyileşme olmasını beklediklerini' belirtti. 

Maas, 'Trump'ın Almanya'nın NATO bütçesine katkısını artırması ve savunma bütçesini GSYİH'nin yüzde 2’sine çıkarmasına yönelik baskısının Biden döneminde odak noktası olmasa bile tartışmanın bitmesini beklemediğini, farklı bir tarzda devam etmesini öngördüğünü' söyledi.