Merkel’den Erdoğan’a mülteci yanıtı

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 'Erdoğan mülteciler konusundaki memnuniyetsizliğini onları kullanarak göstermemeli' dedi.

Merkel’den Erdoğan’a mülteci yanıtı

Almanya Şansölyesi Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mülteciler için daha fazla yardım beklemesini anladığını ancak Erdoğan’ın da memnuniyetsizliğini ifade etmek için mültecileri kullanmaması gerektiğini belirtti.

Angela Merkel, “Türkiye’nin İdlib’de karşı karşıya kaldığı durumu anlıyorum. Ama Avrupa Birliği ile diyalog için mültecilerin kullanılması kabul edilemez. Bence bu yolda ilerleyemeyiz” ifadelerini kullandı.

Merkel, Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşması üzerinde görüşülebileceğini belirterek Almanya’nın Türkiye’yi destekleyeceğini açıkladı.

GÜVENLİ BÖLGE ELE ALINIYOR

Merkel, Suriyeli mültecilere ülkelerinde nasıl yardım edilebileceği, İdlib’de ateşkesin nasıl sağlanabileceği ve Türkiye’ye nasıl destek olunabileceği konusunda hem Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile konuştuğunu dile getirdi.

Merkel, Macron ve Rusya lideri Vladimir Putin’le Türkiye sınırında oluşturulması olası bir güvenli bölge konusunu da ele aldıklarını belirtti.