Merkez Bankası Başkanı’ndan enflasyon açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Uysal, İktisadi faaliyet ikinci çeyrekten itibaren dengelenme sürecine girdi. Toparlanma ve dengelenme yılın ikinci yarısında da devam ediyor. Enflasyondaki iyileşme önümüzdeki dönemde de sürecek" dedi.

Merkez Bankası Başkanı’ndan enflasyon açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Ankara Sanayi Odası Eylül ayı meclis toplantısına katıldı.

Burada bir konuşma yapan Uysal, enflasyondaki iyileşmenin devam edeceğini belirterek, “İktisadi faaliyet ikinci çeyrekten itibaren dengelenme sürecine girdi.

Toparlanma ve dengelenme yılın ikinci yarısında da devam ediyor. Enflasyondaki iyileşme önümüzdeki dönemde de sürecek.” ifadelerini kullandı.

Uysal’ın açıklamalarından satır başları:

‘TOPARLANMANIN SÜRECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ’

Önümüzdeki dönemde risk primi ve finansal oynaklıkların azalacağını, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın süreceğini öngörüyoruz. Parasal sıkılığın düzeyini enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde enfbelirleyeceğiz.

‘KREDİ PİYASASINDA CANLANMA BELİRGİN HALE GELECEK’

Faiz indirimlerinin ardından kredi büyüme oranında canlanma oldu. Önümüzdeki dönemde kredi piyasasındaki canlanma daha belirgin hale gelecek.