Merkez Bankası rezervleri erimeye devam ediyor

Merkez Bankası'nın net rezervleri bu hafta 10 milyar doların altına düştü. Geçtiğimiz hafta 10.5 milyar dolar olan net rezervler 10 Haziran haftasında 8.2'ye geriledi. Son verilerle birlikte TCM'nin net rezervleri ocak ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

featured

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) net rezervleri 8.2 milyar dolara gerileyerek Ocak ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. TCMB verilerine göre 10 Haziran haftasında net rezervler 8.2 milyar dolar oldu. Geçen hafta net rezervler 10.5 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

TCMB net rezervlerinde mevcut seviye 14 Ocak haftasından bu yana görülen en düşük seviye oldu. Brüt rezervler ise 10 Haziran haftasında 102.5 milyar dolara geriledi.

Swap hariç net rezerv aynı haftada eksi 54 milyar dolara geldi. Bir önceki hafta bu veri eksi 52.8 milyar dolar olmuştu.

DÖVİZ MEVDUATLARI 849 MİLYON DOLAR AZALDI

TCMB verileri yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarının arttığını gösterdi. Döviz mevduatları 1.6 milyar dolar artışla 213.3 milyar dolara yükseldi. Pariteden arındırıldığında ise döviz mevduatlarının 849 milyon dolar azaldığı görüldü.

Yabancıların menkul kıymet istatistiklerine bakıldığında ise net satış izlendi. Yabancılar 10 Haziran haftasında 316 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi. Tahvil tarafında aynı haftada net satış ise 84 milyon dolar oldu.

Merkez Bankası rezervleri erimeye devam ediyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!