' Mesut Özil Fenerbahçe’ye futbolcu olarak mı geldi yoksa Fenerbahçe Camii’ne imam mı oldu?'

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Fenerbahçe'nin yeni transferi Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil'in sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

' Mesut Özil Fenerbahçe’ye futbolcu olarak mı geldi yoksa Fenerbahçe Camii’ne imam mı oldu?'

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü yazısında Mesut Özil transferine değindi. Özil'in şu ana kadar Fenerbahçe'ye ciddi bir katkı sağlamadığını söyleyen Altaylı, "Mesut Özil’i sosyal medyadan izleyenler futbolcu olarak mı geldi yoksa imam mı ayırt etmekte zorlanabilir" dedi.

Altaylı, Fenerbahçe’nin yeni transferi Mesut Özil, şu ana dek futbol sahasında Fenerbahçe’ye ciddi bir katkı sağlamış değil. Forma girip kendini bulmasını hasretle bekliyor Fenerbahçeliler. Buna karşın Mesut Özil’i sosyal medya hesabı üzerinden izleyenler Özil Fenerbahçe’ye futbolcu olarak mı geldi yoksa Fenerbahçe Camii’ne imam mı oldu ayırt etmekte zorluk çekebilirler. Çünkü Mesut Özil bol miktarda İslami paylaşım yapıyor. Hemen birileri kendini ortaya atıp 'Ne o İslami paylaşımlardan rahatsız mı oldun' falan demesin. Hiç ama hiç olmadım. Beni ilgilendiren bir şey değil sonuçta. Selefi alimlerden paylaşımlar yapması 'Cumhuriyet değerlerinin yılmaz bekçisi' olduğuna inandığım Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sorunudur, benim değil"  diye yazdı.

Altaylı yazısına şöyle devam etti:

"Ancak bugün Cuma münasebetiyle yaptığı paylaşım, benim “Mesut Özil ne yerli ne de millidir” fikrimin doğruluğunu kanıtlar nitelikte.

Mesut, dünyadan milyonlarca kişinin takip ettiği sosyal medya hesabına Fenerbahçe forması ile ellerini açıp bir cami önünde dua ettiği bir fotoğraf koydu.

“Ne güzel” diyecekseniz demeyin.

Çünkü Mesut Özil’in önünde dua ettiği camii Türkiye’den değil.

Hindistan’dan Türkiye’deki onlarca dünya güzeli camii dururken, Ayasofya, Süleymaniye, Selimiye, Sultanahmet gibi her biri bir başyapıt onlarca şahane camimiz varken ve milyonlarca uluslararası takipçili bir hesapta Türkiye’nin tanıtımına bir nebze olsun katkı yapmak mümkünken, Özil koya koya Hindistan’dan Jama Camii’nin fotoğrafını koyuyor.

Ben de haliyle “Acaba bir sonraki transfer Hindistan’a mı acaba” diye düşünüyorum."

DAHA ÖNCE DE TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

Mesut Özil'in geçtiğimiz haftalarda sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ilahiyatçılar arasında tartışmaya neden olmuştu.

Özil, Eyüp Sultan Camii konumunu eklediği 'Cuma' paylaşımında İbn Kayyim El-Cevziyye'nin "İman iki sınıftır, sabır ve şükür" sözüne yer vermişti.

Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Demir, Özil'in paylaşımını "Mesut Özil arkasına Osmanlı-Türk camisini alırken keşke İbn Teymiyye çizgisinden bir alimi değilde arkasına aldığı manzaraya uygun bir geleneği referans alsaydı. Yazık olmuş" diye eleştirmişti.

Özil daha önce de Gazali'den alıntı yapmıştı...