Feyzioğlu’ndan af yasası açıklaması: Çekincelerim var

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, kamuoyunda 'af yasası' olarak bilinen ceza infaz düzenlemesiyle ilgili çekincelerinin olduğunu söyledi.

Feyzioğlu’ndan af yasası açıklaması: Çekincelerim var

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, beraberinde Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz ile evinin önünde cezaevi firarisi Özgür Arduç tarafından bıçaklanarak öldürülen Ceren Özdemir’in ailesini ziyaret etti.

Anne Güfer ve baba Yılmaz Özdemir’e başsağlığı dileğinde bulunan Feyzioğlu, Ceren Özdemir’in odasına da girerek yaşadıklarını kaleme aldığı günlüğüne bir süre baktı.

Feyzioğlu, bu davanın artık Ordu Barosu ile Türkiye Barolar Birliğinin de davası olduğunu belirterek, “Dava ile eksiksiz ilgileniliyor ve ilgilenilecek. Bundan hiçbir şüpheniz olmasın” dedi.

Güfer Özdemir ise Ceren’in olay yaşanıncaya kadar sadece kendisinin, olaydan sonra ise tüm Türkiye’nin kızı olduğunu ifade etti.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ceren Özdemir, 3 Aralık 2019’da Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi’ndeki evinin bulunduğu binaya girerken bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetmiş, katil zanlısı olarak gözaltına alınan Özgür Arduç tutuklanmıştı.

Feyzioğlu, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, kamuoyunda “Af Yasası” olarak da bilinen ceza infaz düzenlemesiyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

‘İNFAZ SİSTEMİNDE HESAPLAMA YANLIŞ’

Ceren Özdemir’in ailesini de ziyaret ettiğini dile getiren Feyzioğlu, “Sağlam duruyorlar. Onların mesajı şu, biz kızımızı kaybettik, başka evlatlar gitmesin. Peki bunun için ne yapmamız lazım? Milli bir seferberlik. Her seferinde cezaları artıralım değil. İşte en ağır cezayı aldı. Ruh hastası, buna idam da deseniz, bunu işleyecek. O zaman ıslah olmadan onu tahliye eden sistemi sorgulamamız ve bir daha ıslah etmeden insanları veya mahkumları açık cezaevine, oradan denetimli serbestlikle sokağa salmamanın yolunu bulmalıyız” dedi.

ISLAH OLACAKLAR MI?

Hapishanelerin çok kalabalık olduğuna işaret eden Feyzioğlu, şunları kaydetti:

“İnfaz sisteminde hesaplama yanlış. Herkesten peşin bir yıl, bazılarından 2 yıl düşüldüğünde, bazıları içeri bir gün bile girmiyor, bazıları da girdi mi çıkamıyor. Sonuçta ne oluyor? Toplumda cezasızlık algısı birikiyor ama cezaevlerinde de ranzalarda üç vardiya yatılıyor. Demek ki böyle durup durup geçici aflar ya da infaz indirimleri yerine kalıcı bir infaz reformuna ihtiyaç var ama kalıcı infaz reformunu da yaparken cezaevlerini rahatlatmamız gerekiyor. Bu çerçevede bir defaya ve inşallah son defaya mahsus olmak üzere infaz indirimi gelir. Zaten büyük bir beklenti var. Bunu isteme sebebim, içeride kalan ve Cerenciğimizin katili gibi insanların ıslah olup olmadığını denetleyebilecek bir sayıya düşürmemiz lazım cezaevlerini. Yani bu sistemden gerçekten ıslah olmamışlar yararlanıyor. Vahşi duygularına gem vuramayanlar yararlanıyor. Daha da azılı suçlu olanlar yararlanıyor. Bunu önleyebilmek için bir kere bunu azaltmamız lazım.”

ÇEKİNCEM VAR

Metin Feyzioğlu, Adalet Bakanlığı ve özellikle Meclis’e önerisi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı suçları kapsam dışı bırakacaklar, gerekir fakat mükerrer suçları kapsam dışı bırakma noktasında bir çekincem var. O da her mükerrer suçluyu, yani daha önce sabıkası olan herkesi kapsam dışı bırakacaklarsa arzu ettiğimiz sayılara ulaşılmayacak. Onun yerine kapsam dışı bırakılan suçlardan daha önce mahkum olanları kapsam dışı bıraksalar. Mesela uyuşturucu suçunu işleyeni, bir daha uyuşturucu suçu işlediyse salmasalar, kasten adam öldürene indirim uygulanmasa… İşte bu zaten daha etkili bir çözüm olur. Cezaevleri, aileler infaz indirimi bekliyor. Bizler de sistemi yakından bilenler, infazda reform bekliyoruz.”

TBB Başkanı Feyzioğlu, bir taraftan da genç meslektaşlarını en iyi şekilde mesleğe hazırlama görevleri bulunduğuna dikkati çekerek, bu imkanı verdiği için Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz’a teşekkür etti.