Metin İyidil’de ‘istihbarat’ kargaşası

featured

Devletin iki ayrı kurumu, aynı kişiye ilişkin iki ayrı görüş bildirmiş. Metin İyidil’in müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme MİT raporuna atıfta bulunurken, “Beraat” hükmü veren Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi bu bilginin ‘delil’ olarak kabul edilemeyeceğine hükmetmiş.

Tahliyesinin ardından yargı krizi çıkan eski Korgeneral Metin İyidil hakkında Milli İstihbarat Teşkilatı’nın 2015 yılında yapılacak YAŞ toplantısı öncesi Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdiği öğrenildi. Bu bilgi notunda “Metin İyidil hakkında; Paralel Devlet Yapılanması (PDY-PÖ) mensubu olduğuna dair iddiaların bulunduğu yönünde bilgi mevcuttur” ibaresi yer aldı. Genelkurmay Personel Başkanlığı’nın mahkemeye gönderdiği iki sayfalık yazıda ise İydil’in FETÖ iltisaklı isimlerin atanmasına ilişkin bir dahlinin kayıtlarda olmadığı belirtildi.,

Habertürk’ten Yasemin Güneri dünkü köşesinde kargaşayı şöyle yazdı:

“(…) 15 Temmuz öncesi FETÖ’nün askeri yapılanmasına ilişkin en önemli delillerden biri olan atama listesinde TSK’dan atılan eski Korgeneral Metin İyidil hakkında ne yazıyordu? Belgede, İyidil’in “merkeze atanması” bilgisi yer alınca, hakkında tutuklama kararı çıkmadı.

Ancak, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın 2015 yılında yapılacak olan Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesinde Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdiği bilgi notunda “Metin İyidil hakkında; Paralel Devlet Yapılanması (PDY-PÖ) mensubu olduğuna dair iddiaların bulunduğu yönünde bilgi mevcuttur” ibaresi yer aldı.

MİT’in bu bilgi notuna rağmen İyidil 2015 yılında terfi ettirilen isimler arasında yer aldı.
FETÖ üyesi ve yöneticisi olduğu iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konan Metin İyidil hakkında yargılama devam ederken Genelkurmay Başkanlığı’ndan bilgi istendi.

Genelkurmay Personel Başkanlığı’nın mahkemeye gönderdiği iki sayfalık yazıda ise şunlar yazıldı: “Şüphelilerden Metin İyidil hakkında Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı ve Genelkurmay Personel Başkanlığı görevlerini yaptığı dönemde ve sonraki görevlerinde FETÖ/PDY ile irtibatlı üst rütbeli askeri personelin yükselmelerinde, kritik görevlere atanmasında, kurmaylık sınavlarını kazanmalarında doğrudan etkili olduğuna ilişkin herhangi bir idari işlem kaydı tespit edilememiştir. İstihbarat birimlerince ‘istihbari mahiyette’ olup, hukuki delil niteliği taşımamaktadır. Bu nedenle haricen delillendirilmedikçe yapılacak işlemlere bizzat gerekçe teşkil etmez’ kaydıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na iletilen ve Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı’nca düzenlenerek yürütülen soruşturmalara katkı sağlaması maksadıyla Ek-C’de sunulan evrakta tanımlanan hususlarla ilgili ayrıntılı bilginin anılan istihbarat birimlerinden de teyit edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir”

MİT’in İyidil hakkında yazdığı raporun ‘hukuki delil’ olarak kabul edilemeyeceğine dikkat çeken Genelkurmay Personel Başkanlığı’nın mahkemeye gönderdiği yazı da “Beraat” gerekçeleri arasında yer aldı.

Devletin iki ayrı kurumu, aynı kişiye ilişkin iki ayrı görüş bildirmiş. İyidil’in müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme, MİT raporuna atıfta bulunurken, “Beraat” hükmü veren Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi bu bilginin “delil” olarak kabul edilemeyeceğine hükmetmiş.

İyidil’in avukatı, konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor. Bu saatten sonra Yargıtay’ın vereceği karar çok önemli. Yargıtay’ın vereceği karar sonrası İyidil hakkında nihai karar verilmiş olacak.”

Metin İyidil’de ‘istihbarat’ kargaşası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 sene önce

    Feto orduyu ele geçirmiş kanıt bırakırım.bu zatta feto hakkında hiç bilgi vermiyor.sadece feto hain diyor.zaten feto gerekirse beni koruleyin diyor.hicmi feto hakında bilgisi yok

    Cevapla
  2. 3 sene önce

    Fetocuların en kuvvetli olduğu ve personel daireyi tamamen ele geçirdiği dönemde adam personel dairenin başına getirilmiş, hâlâ delil yok deniyor. Gülermisin ağlarmısın, birileri milletin aklı ile dalga geçiyor anlaşılan. Bu fetoya destek olanların içinde örgüt mensubu fetocular olduğu gibi para ile satın alınanlar, makam ile satın alınanlar vb.gibi kişilerde var. Metin İyidil’de Akın Öztürk’de bu şekilde olaya dahil olan kişilerden.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!