MetroPOLL araştırdı: Harekat Erdoğan’a desteği artırdı mı?

MetroPOLL Araştırma tarafından yapılan 'Türkiye’nin Nabzı Ekim 2019' araştırmasına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beğenilme ve desteklenme oranı Suriye operasyonu ile yükseldi.

MetroPOLL araştırdı: Harekat Erdoğan’a desteği artırdı mı?

Araştırma kuruluşu MetroPOLL’un yaptığı yeni bir  araştırmaya göre uzun süredir düşüşte olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beğenilme ve desteklenme oranı Suriye operasyonu ile yükseldi.

Stratejik ve sosyal araştırmalar yapan MetroPOLL araştırma şirketi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beğeni ve onaylanma düzeyine dilişkin yaptığı araştırmaları zaman grafiği halinde yayımladı.

Türkiye’nin Nabzı Ekim 2019 araştırmasına göre, Suriye’nin kuzeyinde güvenlik bölge oluşturmak amacıyla Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı sınır ötesi askeri harekatın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beğenilme oranı yüzde 54,4’e, onaylanma oranı ise yüzde 48’e yükseldi.

Erdoğan’ın beğenilme oranı 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 50,2 olarak, onaylanma oranı ise 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 45,9, 23 Haziran İstanbul seçiminde de 1,7 puan daha düşerek 44,2 olarak belirlenmişti.

Erdoğan’ın yürüttüğü politikaların onaylanma oranına parti seçmenlerine göre bakıldığında aynı zamanda AK Parti Genel Başkanlığı görevini de yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir önceki aya göre kendi partisinin seçmeninden aldığı onay oranı düştü.

Eylül ayında AK Parti seçmenleri tarafından yüzde 92,6 oranında onaylanan Erdoğan’ın Ekim ayında onay oranı yüzde 87,3’e geriledi.

HDP SEÇMENİ TEPKİLİ

Bir diğer seçmen kitlesindeki gerileme ise HDP seçmenlerinde oldu. Erdoğan, Eylül ayında HDP seçmenleri arasında yüzde 6,5 oranında destek görürken Suriye operasyonunun ardından bu oran binde 6’ya kadar düştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakının ortağı MHP’nin yanı sıra muhalif ittifak Millet İttifakı seçmeni arasında da onayını artırdı. MHP seçmenleri arasında önceki aya göre onayını 30 puan artırarak yüzde 76,7’ye çıkaran Erdoğan, yüzde 7,9 olan CHP seçmenleri arasındaki onay oranını yüzde 13’e, yüzde 11,7 olan İYİ Parti seçmenleri arasındaki onay oranını ise yüzde 16,8’e yükseltti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beğeni düzeyi zaman grafiğine göre ise Erdoğan, Meclis’te grubu bulunan tüm partilerin seçmen gurupları arasında beğenilme oranını artırdı.

Erdoğan’ın beğenilme oranı AK Parti seçmenleri arasında Eylül ayına göre binde 6 oranında artarak yüzde 90,4 olurken CHP seçmenleri arasında yüzde 5,5’ten yüzde 14,3’e, MHP seçmenleri arasında yüzde 57,1’den yüzde 82,4’e, HDP seçmenleri arasında yüzde 5,3’ten yüzde 17,5’e, İYİ Parti seçmenleri arasında ise yüzde 9,7’den yüzde 26,8’e çıktı. Erdoğan’ın diğer partilerin seçmenleri arasındaki beğenilme oranı da yüzde 13,8’den yüzde 44,8’e yükseldi.

Araştırmalar sonunca hazırlanan zaman grafiğine göre, Erdoğan’a yolsuzluk iddialarının bulunduğu 17-25 Aralık operasyonu ile yüzde 48,1’e düşen Erdoğan’ın onaylanma oranı 7 Haziran 2015 milletvekili seçiminde yüzde 37,5’e kadar gerilemiş, çözüm sürecinin sona ermesi ve hendek operasyonları ile devan eden süreçteki 1 Kasım 2015 erken seçiminde yeniden yüzde 47 bandına çıkmıştı. Yüzde 67,6 ile 15 Temmuz 2016’da 67,6’ya yükselen Erdoğan’a destek OHAL süreci ve ekonomik krizin etkisi ile 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yeniden 43,7 seviyelerine gerilemişti.