Çavuşoğlu açıkladı: 150 saat sonunda çekilmezlerse…

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, '150 saat sonunda YPG'liler çekilmezse Türkiye bu teröristleri buradan temizler' dedi.

Çavuşoğlu açıkladı: 150 saat sonunda çekilmezlerse…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gine-Bisau Dışişleri Bakanı Suzi Carla Barbosa ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “YPG’lilerin para karşılığında DEAŞ’lıları serbest bıraktığı bilgileri geliyor. Terör örgütünden başka bir şey beklenmez.” dedi.

Çavuşoğlu şunları söyledi:

YPG’LİLER IŞİD’LİLERİ PARA KARŞILIĞI BIRAKIYOR

DEAŞ’la mücadeleye devam edeceğiz. Sayın Trump da açıklamasını yaptı. Milli Savunma Bakanlığımız da gerekli açıklamayı yaptı. Müttefiklik ve stratejik işbirliği konusunda Türkiye de burada hareket etmiştir. Detaylarla ilgili açıklamaları bakanlıklarımız yapıyor. Biz bundan sonra da mücadelemizi sürdüreceğiz. YPG’lilerin DEAŞ’lıları para karşılığı serbest bıraktığına dair duyumlar geliyor. Bir terör örgütünden de başka bir şey beklenmez.

150 SAAT SONUNDA ÇIKMAZLARSA TEMİZLERİZ

ABD, 120 saat sonunda YPG’li teröristlerin buradan çıkarıldığını taahhüt etti. Dolayısıyla anlaşmamız da bu yöndeydi. Önce ara verme, sonra da teröristler çıktıktan sonra harekatı durdurmak. Eğer çıkmayan birisi varsa, taciz olursa Türkiye’nin vurma hakkı vardır. Tek tük çıkmadıklarını görüyoruz. Biz de bunları etkisiz hale getireceğiz. Aynı anlamda Rusya ile yaptığımız mutabakatta da eğer burada 150 saat sonunda YPG’liler çekilmezse Kobani’den Irak’a kadar 444 km’de 30 km derinliğe çekilmezlerse Türkiye bu teröristleri buradan temizler. Çıkmayan varsa temizleriz. Harekata ara verdik veya durdurduk demek hiçbir şey yapmayacağız anlamına gelmez. Temizlik çalışmalarımızı da sürdüreceğiz.