Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekiline tepki: Avrupa’nın şımarık ırkçı çocukları…

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Türk Bayrağı'nı yırtan ırkçı Yunan milletvekili Ioannis Lagos'a tepki büyüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Avrupa'nın şımarık, ırkçı çocukları hadlerini bilsin' dedi.

Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekiline tepki: Avrupa’nın şımarık ırkçı çocukları…

Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun “Yunan Adalarında İnsani Durum” başlıklı oturumunda, bölgedeki göçmenlerin durumu ele alındı.

Yunanistan’ın aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin eski üyesi bağımsız AP Milletvekili Ioannis Lagos, “Kimsenin burada Yunan vatandaşlarının durumunu konuştuğunu duymuyoruz. Herkes göçmenlerden bahsediyor, Yunan vatandaşlarının hakları ne olacak?” diyerek tepki gösterdi.

Lagos, Yunan vatandaşlarının yüzde 70’inin yasa dışı göçe karşı olduğunu, ülke halkının göçmenler tarafından saldırılara uğradığını iddia etti.

Lagos, “Bir tarafta da Türkiye var, her istediğini yapabiliyor. Ülkemize akın akın göçmen geliyor.

TÜRKİYE BAYRAĞI YIRTIP ATILIR

İşte bu Türk bayrağı, bununla ne yapılır, yırtıp atılır. Artık buna bir son vermeliyiz” diyerek kağıttan yapılmış Türk bayrağını yırtarak, büyük bir provokasyona imza attı.

Buna karşılık oturumun yöneticisi, itidal çağrısında bulunarak bu tür davranışlara müsaade etmeyeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Bayrağı’nı yırtan ırkçı Yunan milletvekili Ioannis Lagos’a  ”Avrupa’nın şımarık, ırkçı çocukları hadlerini bilsin” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından Türk bayrağı fotoğrafı paylaşarak tepkisini gösterdi, “Şanlı bayrağımıza uzanan elleri nasıl kırdığımızı, denize nasıl döktüğümüzü en iyi bu ırkçı kafalar bilir. Avrupa’nın şımarık, ırkçı çocukları hadlerini bilsin. Avrupa, İslam karşıtlığı ve ırkçılığa artık dur demeli. Bayrağımız her yerde şerefle dalgalanmaya devam edecek. AP’nin de bu palyaço hakkında gerekeni yapmasını bekliyoruz” dedi.

TÜRKİYE RAPORTÖRÜ NACHO SANCHEZ’İN TEPKİSİ

(AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor da AP’de Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekili Ioannis Lagos’a tepki göstererek, “Bu üzücü hadiseyi hiçbir gerekçe haklı kılamaz” açıklamasında bulundu.

Sanchez, Twitter’dan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu etiketleyerek, AP’deki Genel Kurulda Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekiline tepki gösterdi.

Türkiye’nin AB’ye aday ülke olduğunun altını çizen Sanchez, “İlişkilerimiz halihazırda çok iyi olmayabilir. Ancak bu üzücü hadiseyi hiçbir gerekçe haklı kılamaz. Aşırı sağın, İslam karşıtı söyleminin Brüksel’de yeri yok.” ifadelerini kullandı.