İyi Parti'de dikkat çeken gelişme... 9 milletvekili ihraç edilen Enginyurt'la buluştu

Parti yönetimi (GİK) dışında bırakılan ve tepki olarak grup yönetiminin belirlendiği dünkü toplantıya katılmayan 9 İYİ Partili milletvekilinin, partiden ihraç edilen Cemal Enginyurt'la buluştuğu ortaya çıktı.

İyi Parti'de dikkat çeken gelişme...  9 milletvekili ihraç edilen Enginyurt'la buluştu

Dün TBMM mesaiye başladı. Koronavirüs günlerinde yapılan Meclis açılışını takip eden Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, MHP kulislerine yansıyan dikkat çekici bir gelişmeyi köşesine taşıdı.

Sarıkaya'nın bugünkü yazısına göre 9 İYİ Partili milletvekili, partilerinin GİK listesi dışına atılmalarından dolayı tepki gösterdi ve grup yönetiminin belirlendiği dünkü toplantıya katılmadı. Vekiller MHP'den ihraç edilen Cemal Enginyurt'la buluştu. Enginyurt buluşmada "espriyle karışık" şekilde "Yakında siz de gelirsiniz grup kuracak sayıya ulaşırız" ifadesini kullandı.

Sarıkaya'nın yazısının satır başları şöyle:

"Meclis Başkanı’nın konuşması ile başlayan Genel Kurul öncesinde de kulisler ilginç görüntülere sahipti.

Özellikle de muhalefet kulisi…

Geçen dönem tatile çıkarken Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt MHP’deydi.

Arada geçen zamanda AK Parti ile çatışması ihracını getirdi.

Enginyurt’u kulisin girişinde DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ile sohbet ederken buldum.

Hayıflandığı kısa süre önce yan yana olduğu arkadaşlarının kendisine selam vermemesiydi.

Bu sırada GİK listesi dışına atılmalarından dolayı tepki koyan ve Grup yönetiminin belirlendiği dünkü toplantıya katılmayan 9 milletvekilinden bazıları yanlarına geldi.

Cemal Enginyurt espriyle karışık şekilde, “Yakında siz de gelirsiniz grup kuracak sayıya ulaşırız, TBMM Başkanı’ndan rica edelim bize arkada daha rahat edeceğimiz bir bölüm ayırsın” esprisini yaptı.

Milletvekillerinin tepkisi bir o denli ilginç oldu:

“Partimizden ayrılacağımızı kim söylüyor?”

ENGİNYURT'TAN AÇIKLAMA

Bağımsız Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında o sözlerine açıklık getirdi.

Cemal Enginyurt, İYİ Parti'li bazı milletvekillerine yönelik, "Yakında siz de gelirsiniz, grup kuracak sayıya ulaşırız. TBMM Başkanı'ndan rica edelim, bize arkada daha rahat edeceğimiz bir bölüm ayırsın" sözlerine de açıklık getirdi.

Enginyurt, "Herhangi bir çalışmamız yok. Bir espriden ibaretti. İYİ Parti'li arkadaşlar dün gruba katılmamışlardı. Ben de bir tweet atmış, demiştim ki 'Bağımsız milletvekili olarak sizleri yanıma bekliyorum'. Dolayısıyla bu 11 arkadaş da partilerinden memnun değilse ki memnun olmadıkları görülüyor; çünkü çizildiler, ötelendiler, dışlandılar. Talepleri yerine getirilmedi. Bağımsız sıralarının artırılması gerektiğini söyledim. Bağımsız sıralarının da artırılması gerektiğini TBMM Başkanı'na söyledim. Olay budur" dedi.