MHP'den AYM'ye tepki: Yeniden ele alınmalı

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın ‘Işıklar yanıyor’ paylaşımına MHP’den "AYM yeniden masaya yatırılmalıdır" yanıtı geldi.

MHP'den AYM'ye tepki: Yeniden ele alınmalı
MHP'den AYM'ye tepki: Yeniden ele alınmalı

Anayasa Mahkemesi üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım’ın sosyal medyadaki ‘Işıklar yanıyor’ paylaşımının başlattığı tartışma sürüyor.

MHP'nin instagram hesabından yapılan paylaşımda MHP Genel Merkezi'nin fotoğrafı paylaşılarak "Karanlık gecelee ışık, kararan kalplere nur, karanlık emellere sur" mesajı verildi.

MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül'den söz konusu tartışmaya ilişkin açıklama geldi.

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Bülbül, "Bu cesaretin kaynağının hukuk olmadığı mutlaktır. Sinsi mesajlarla Türkiye’yi tehdit edenlere her zaman her yerde ‘Hodri meydan’ diyoruz" ifadelerini kullandı.

'AYM YENİDEN YAPILANDIRILMALI'

Bülbül'ün açıklamasını takiben MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir de sosyal medya üzerinden açıklamada bulunarak, şunları kaydetti:

"Anayasa Mahkemesi’nin kendi kurumsal kimliğini kullanan ve bu kurumun üyeliğini yapan bir şahsın “adice” bir paylaşımla neyi ima ettiği malumdur! Yaşanan bu olay Anayasa Mahkemesi’nin tüm unsurlarıyla yeniden masaya yatırılmasının ne derecede önemli olduğunu ortaya koyuyor. Anayasa Mahkemesi’nin bu ve benzeri tartışmaların dışına çıkarılması zaruridir. Bu konuda Sayın Genel Başkanımızın 30 Eylül 2020 tarihinde yapmış oldukları açıklamaları, ne derecede haklı olduğumuzu bir kez daha göstermiştir."

ÖZTÜRK: BU DİL HUKUK ÜZERİNDEN BİR TEHDİT VURGUSUDUR VE KABUL EDİLEMEZ

MHP Kırıkkale Milletvekili avukat Halil Öztürk; Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın paylaşımını eleştirerek, "Işıklar yanıyor metaforu düne dair farklı algıları beslemekte olup hukuk dilinde yeri yoktur. Anayasa Mahkemesi üyeleri üsluplarına dikkat etmeli ve işini yapmalıdır. Bu dil hukuk üzerinden bir tehdit vurgusudur ve kabul edilemezdir" dedi.

Halil Öztürk; şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi, yetkisini aşan söz konusu bu kararıyla; Sayın Genel Başkanımızın (MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli) deyim yerindeyse bir 'Divan-ı Ali' kurulması yönündeki tespitinde, ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya koymuştur."

"Işıklar yanıyor metaforu düne dair farklı algıları beslemekte olup hukuk dilinde yeri yoktur. AYM üyeleri üsluplarına dikkat etmeli ve işini yapmalıdır.Bu dil hukuk üzerinden bir tehdit vurgusudur ve kabul edilemezdir."