Bahçeli ‘ABD istedi diye zillete tamam mı diyeceğiz’ demişti… MHP’den ‘NATO’ onayı

İsveç'in NATO üyeliği konusunda daha önce "Sadece ABD istedi zillete tamam mı diyeceğiz?" diyerek "Kandil Dağı neyse Stockholm aynısıdır" görüşünü savunan Bahçeli, bugünkü grup toplantısının ardından İsveç'in Genel Kurul'daki NATO oylamasına onay vereceklerini duyurdu. 

featured

Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısının ardından, gazetecilerin, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin kanun teklifiyle ilgili partisinin tavrını sorması üzerine, “Komisyonda görüşmeler sırasında Milliyetçi Hareket Partisi üyesi arkadaşlarımız İsveç’e, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ve yönetiminin ortaya koymuş olduğu tavırla özdeşir bir yaklaşımla destek vermiştir, bu destek Genel Kurul’da da geçerli olacaktır.” yanıtını verdi.

‘KANDİL DAĞI NEYSE STOCKHOLM AYNISIDIR’ DEMİŞTİ

Bahçeli, daha önce bir grup toplantısında yaptığı konuşmada İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda “Sadece ABD istedi zillete tamam mı diyeceğiz?” diye sormuştu.

“Geldiğimiz bu aşamada cevabını aradığımız sarsıcı soru şudur: Milli varlığımızı doğrudan tehdit eden kanlı terör örgütlerine kucak açan, bunların terörist devşirmesine ve haraç toplamasına kendi başkentinde göz yuman mahut ülkeyle bir güvenlik mimarisinin bünyesinde nasıl buluşacağız? Böylesi bir acizliğe nasıl göz yumacağız? Bunu nasıl hazmedeceğiz? Sadece ABD istedi diye, F-16’yla ilgili parmak sallanıyor diye zillete tamam mı diyeceğiz? İsveç, PKK’nın Avrupa’daki mağarasıdır. Kandil Dağı neyse Stockholm aynısıdır.

İsveç hükümeti bugüne kadarki köhne ve kötürüm politikalarından 180 derece dönüş yaparsa, bu çerçevede bir ıslah ve terbiye hali müşahhas ölçülerde görülürse, bizim diyeceğimiz bir şey yoktur, nitekim karar Sayın Cumhurbaşkanımızındır. Kaldı ki, İsveç askeri unsurları fiilen NATO operasyonlarına dahil olmaktadır. 26 üyesi NATO ülkesi olan Avrupa Savunma Birliği içinde İsveç de yer almaktadır. İsveç’in dolaylı yollardan NATO korumasına alındığı, ABD’nin Avrupa’daki ana üstlerinden birisi olduğu meydandadır.”

“ABD, terör örgütüyle ittifak halindeyse, Türkiye’yle yaptığı ve kurduğu ittifaka ne diyeceğiz? Bunu nasıl ifade edeceğiz?” diye soran Bahçeli, “Bu yaman çelişki NATO’nun itibar ve inandırıcılığını, ABD’nin dostluk ve müttefiklik iradesini yıllar içinde aşındırmıştır. Biz, gündüz şapkalı gece külahlı ne dost istiyoruz, ne de ittifak ortağı arıyoruz. Müttefik olacaksak mertçe olalım, adam gibi olalım, karşılıklı hak ve çıkarlara sonuna kadar da saygılı olalım” ifadelerini kullanmıştı.

‘ABD HESAP VERECEK’ SÖZLERİ

Bahçeli son şehit haberlerinden sonra yaptığı açıklamada ise, “İsrail ve ABD akıttıkları kanın hesabını verecek. Böyle gelse de böyle gitmeyeceğini bilmeliler. İsrail ve ABD günü geldiğinde hesap verecektir. ABD’de de sözde müttefik bir ülkedir. Türkiye’ye oynamadığı oyun kalmamıştır. Türkiye’ye karşı yapmadığı kötülük kalmamıştır. ABD’yi sorgulamak terörü sorgulamaktır. Artık yeter diyoruz. Sırtımıza hançer yemeğe sabrımız yok. PKK terörünün bir araç olduğu bilinmektedir. Türkiye’ye karşı cevap terörden verilmektedir. PKK Türk milletinin can düşmanıdır. Kürt kardeşlerimin terörle bağlantısı olmamıştır. Şehitlerimizin acısı da anılarımızda durmaktadır” demişti.

Bahçeli ‘ABD istedi diye zillete tamam mı diyeceğiz’ demişti… MHP’den ‘NATO’ onayı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 23 Ocak 2024, 15:17

    Bahçeli partinin adınıda Milli Onay Partisi olarak değiştir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!