MHP'li vekilden internet gazeteciliği için önemli çağrı

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, basın mesleğinde çalışan herkesin yıpranma payı hakkından yararlanması gerektiğini belirterek, internet haberciliğinin de göz önüne alınarak gerekli düzenlemenin yapılması gerektiğini ifade etti.

MHP'li vekilden internet gazeteciliği için önemli çağrı

TBMM’de bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada basınla ilgili sorunları gündeme getiren MHP’li Mustafa Kalaycı, şunları kaydetti:

"Basın ve yayın kuruluşlarımız ile basın çalışanlarının bazı sorunları bulunmaktadır. Basın çalışanları kendilerine özgü bir meslek yasasına sahip değillerdir. İnternet haberciliği de göz önüne alınarak gerekli düzenleme yapılmalıdır. Basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanların tanımı yapılmalı ve tamamı yıpranma payı hakkından yararlanmalıdır."

‘YEREL MEDYAYA YÖNELİK EK TEDBİRLER ALINMALI’

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının medya sektörünü olumsuz etkilediğine dikkat çeken Kalaycı, yerel basınla ilgili de şunları söyledi:

"Sektöre ve özellikle, zor durumda olan yerel medyaya yönelik ek tedbirler alınması gerekmektedir. Yerel medyaya kamu reklamlarından daha fazla pay verilmeli, uygun koşullarda kredi desteği sağlanmalı; bu destek, teknolojik gelişim ve yatırım ihtiyaçları göz önüne alınarak uzun vadeli olmalı ve sektörde istihdamı desteklemelidir. Basın sektöründe reklamlar ile resmî ilanlara uygulanan katma değer vergisinde indirime gidilmeli, gümrük vergilerinde gazetelere kolaylıklar getirilmelidir."