Akbelen Ormanı'nda kesim başladı! Köylüler nöbet tutuyor

Akbelen Ormanı'nda bu sabah ağaç kesimi başladı. Bölgeye gelen jandarma, kesimin yapılmak zorunda olduğunu belirtti. Köylüler, ağaç kesimine karşı ormanda nöbet tutuyor.

Akbelen Ormanı'nda kesim başladı! Köylüler nöbet tutuyor

Milas Orman Genel Müdürlüğü'nün 15 Temmuz'da Akbelen Ormanı'nda kesim yapacağı iddiası üzerine suç duyurusunda bulunup dün de nöbet tutmaya başlayan İkizköylüler, bu sabah ağaç kesim sesleriyle uyandı. Köylüler kesimi durdurmak için alandaki bekleyişlerini sürdürüyor.

YETKİLİLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU YAPILDI

Duvar Gazetesi'nden Osman Çaklı'nın aktardığına göre 740 dönümlük Akbelen Ormanı'nın kesilmemesi için aylardır ormanda nöbet tutan İkizköylüler, ormanın YK Enerji A.Ş,'ye, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verildiğini öğrenmişti. Milas'taki termik santrale kömür temin etmek için maden yapılmak istenen ormanda, ekolojik dengenin ve geçim kaynaklarının yok edilmesini istemeyen doğa savunucuları, Muğla 1. İdare Mahkemesi'nde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğüne karşı dava açmıştı. Mahkeme, idarenin savunmasını aldıktan sonra, ormanda bilirkişi incelemesi yapılmasına karar vermişti. Ancak hukuki süreç devam ederken, ormanda ısrarla kesim yapılmasına tepkili olan yöre halkı, OGM yetkilileri hakkında da geçtiğimiz günlerde "görevi kötüye kullanma" gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

KOLLUK GÜÇLERİ: KESİM YAPILMAK ZORUNDA

Bayram tatilinin fırsata çevrilmeye çalışıldığını kaydeden çevreciler, ağaçların kesileceğini öğrendikten sonra ormanda nöbete başlamıştı. 15 Temmuz'da kesim için ormana gelen olmadı. Fakat bu sabah saat 06:00'da bölgeye gelen ekipler, saat 07:00'de kesime başladı. Motor sesleri üzerine bölgeye giden İkizköy Çevre Komitesi üyesi Nejla Işık, kesime tepki gösterdi. Işık, 20 kadar ağacın kesildiğini belirterek; "Sabah motor seslerini duyduk. Ormana gittik. 20 ağacı kesmişlerdi. Tepkiler üzerine kesim şu an durdu. Ancak olay yerine jandarma geldi. Bize 'eylem yapmak istiyorsanız gidin köyde eyleminizi yapın. Burada kesim yapılmak zorunda' dediler" şeklinde konuştu. Saat 09:00'da durdurulan ağaç kesimi tekrar başlarsa köylüler, kendilerini ağaçların önüne atacağını belirtti.

CHP'Lİ ÖZCAN: MUĞLA'DA KÖMÜR İÇİN ORMANLAR TALAN EDİLİYOR

Milas Akbelen Ormanı'nın kesimine karşı mücadele eden köylülere bir destek de CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan'dan geldi. Köylülerin nöbet tuttuğu kesim alanına giden Özcan, "Kömür için ormanlar talan edilmekte, ağaçlar kesilmekte" diyerek, köylülere destek oldu. Alanda açıklamada bulunan Özcan, ağaç kesimine tepki göstererek, su krizine dikkat çekti. Özcan, "Kömür için ormanlar talan edilmekte, ağaçlar kesilmekte. Bugün erken saatlerde 20-30 kadar ağacın kesildiğini öğrenir öğrenmez geldik. Mutlaka çevre halkının doğal yaşam alanlarının aynı kalması lazım. Son yılların en kurak mevsimini yaşıyoruz. Su krizi var. Bu nedenle suyun en önemli çözüm yolu ormanlardır. Ormanları koruyalım" dedi.

HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDERKEN KESİM BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından YK Enerji A.Ş,'ye verilen Akbelen Ormanı'nda Milas'taki termik santrale kömür temin etmek için maden yapılmak isteniyor. Bölge halkı ve çevreciler Muğla 1. İdare Mahkemesi'nde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'ne karşı dava açarken, hukuki süreç devam etmesine rağmen kesim başladı. Bölge halkı, orman kesimi duruncaya kadar mücadele edeceklerini vurgulayarak, duyarlı kamuoyunu desteğe çağırdı.