Enerji Bakanı termik santraldeki son durumu açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kemerköy Termik Santrali’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, ana ünitelerde sorun olmadığını söyleyerek, ‘Santrali en kısa sürede yeniden çalıştıracağız’ dedi.

Enerji Bakanı termik santraldeki son durumu açıkladı

Milas'ta 31 Temmuz'dan bu yana devam eden yangında alevler, dün sabah saatlerinde, Kemerköy Termik Santrali'ne doğru ilerlemeye başladı. Yangının sıçraması ihtimaline karşın içeride bulunan yanıcı maddeler ve hidrojen tankları boşaltıldı, hendekler kazıldı. Görevli personel ise öğlen saatlerinde tahliye edildi. Olası bir faciaya karşı arazöz, itfaiye aracı ve TOMA'lar ile çok sayıda ekip bölgede hazır olarak bekletildi. Yangın, Saat 16.00 sıralarında rüzgarın da hız kazanması ile Fesleğen Yaylası ve Kemerköy Termik Santrali'ne ulaştı. Santrale 500 metre mesafeye kadar yaklaşan alevler, saat 21.00 sıralarında önlem olarak kazılan hendekleri aşıp, termik santralin bahçesine girdi. Güvenlik önlemleri kapsamında, beklemede olan ekipler, alevlerle mücadele başlatırken, bölgede elektrikler kesildi. Ekiplerin müdahalesi yetersiz kaldı, alevler hızla yayılıp, santralin içine sıçradı. Santralin sirenleri çalmaya başladı. Çalışanlar ve söndürme ekipleri, bölgeden uzaklaşmak zorunda kaldı. Yangına müdahale eden bir TOMA, alevlerin arasında kalarak yandı. Zaman zaman patlamaların meydana geldiği santraldeki alevler, paniğe neden oldu.

Milas Belediye Baykanı Muhammet Tokat, yangının santrale sıçradığını sosyal medya hesabından duyurdu. Başkan Tokat, "Alevler termik santrale girdi. Santral şu an tamamen boşaltılıyor ve şimdi sirenler çalıyor" dedi.

10 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLECEK

Santralin tahliyesinin ardından dibindeki yerleşim yeri Ören de tahliye edilmeye başlandı. Bir yandan da ekipler, santrale giden yolları araç trafiğine kapattı. Sadece iş makineleri ve görevlileri taşıyan araçların girişine izin verildi. Endişeli vatandaşlar, bölgeden uzaklaşmak için yola koyuldu. Jandarma ve polis ekiplerinin güvenlik amaçlı önlem aldığı noktalarda uzun araç kuyrukları meydana geldi. Muğla Valiliği'nin aldığı kararla santralin dibindeki Ören mahallesi ve çevresindeki Ören, Alatepe, Kurtak, Çamlıca, Bayır, Fesleğen, Demirciler ve Karaağaç mahallelerinin boşaltılmasına karar verildi. Tahliye için vatandaşlara Kurtak, Alatepe, Pinar ve Dereköy yol istikametlerini kullanabilecekleri duyuruldu. Aracı olmayanlar için Ören Marina'da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 1500 kişilik çıkarma gemisi hazır olarak bekletildi. Tahliye işlemleri zabıta ve jandarma ekiplerimizin koordinesinde gerçekleştirildi. Milas Belediyesi'nin yetkilileri bölgeden tahliye edilecek kişi sayısı 10 bin civarında olduğunu 4 Ağustos'u, 5 Ağustos Perşembe'ye bağlayan gece boyunca 1500 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

MSB: VATANDAŞLAR EMNİYETLE TAHLİYE EDİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Muğla'nın Milas içesine orman yangının termik santrale ulaşması nedeniyle iskelede toplanan vatandaşların, çıkarma gemileriyle tahliye edildiğini duyurdu.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Milas’ın Ören bölgesindeki yangın nedeniyle gece boyunca tahliye çalışmaları devam etmiş, termik santralde bulunan vatandaşlarımız Deniz Kuvvetlerimize ait çıkarma gemileriyle bölgeden emniyetle tahliye edilmiştir. Tahliye çalışmaları sorunsuz şekilde tamamlanmıştır." denildi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da, “Ören, Alatepe, Kultak, Pinar, Çamlıca, Bayır, Fesleğen, Demirciler, Bağdamları ve Karacaağaç mahallelerimiz için tahliye kararı alınmış bulunmaktadır. Toplanma yerlerimiz Milas Şehir Stadyumu ve Koru Yüksel Çağlar İlkokuludur. Tahliye için Kultak, Alatepe ve Pinar, Dereköy yol istikametleri kullanılabilir” dedi.

ALEVLER ETKİSİNİ YİTİRDİ

Kemerköy Termik Santrali'ne saran alevlere gece görüşlü helikopter ile havadan müdahale edildi. Gece boyunca etkili olan rüzgar nedeniyle ekipler, zorlu anlar yaşadı. Yaklaşık 10 saat sonra, termik santralde etkili olan alevler sabah saatlerinde etkisini yitirdi. Santralde soğutma çalışmaları sürerken, ekiplerin çalışmaları, alevlerin devam ettiği 1776 nüfuslu Kıyıkışlacık Mahallesi’nde yoğunlaştı. Bölgede, 1 uçak, 4 helikopter ile havadan, çok sayıda arazöz, su tankerleri, iş makineleri, itfaiye araçları ve 200'ün üzerinden personel ile karadan çalışmalar sürüyor.

'BİRİLERİ ÇIKMIŞ POLİS NEREDE DİYOR'

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki yangından destek için Milas'a gelen gönüllü vatandaşlardan Mehmet Mutlu Geçer, santraldeki yangında alevlerin arasında kalıp, demir yığınına dönen TOMA'yı görünce şaşkınlık yaşadı.. Geçer, "Birileri çıkmış 'polis nerede' diyor. Polisler yangına müdahale etti. Görülen manzara ortada. TOMA tamamen yanmış. Burada ne itfaiyeciler ne halk ne jandarma uyudu" dedi.

YK ENERJİ'DEN AÇIKLAMA

Milas’ta devam eden orman yangınının Ören’de bulunan Kemerköy Termik Santrali’ne sıçraması üzerine şirket konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Santralimize yönelik yangın tehlikesi ortaya çıktığından itibaren yangınla mücadelede devletimizin tüm ilgili birimleri ile koordineli bir çalışma yürütülmüş ve aynı şekilde tüm çalışmalarımız devam etmektedir. Yeniköy-Kemerköy Termik Santralleri’nin hissedarı olan şirketlerden ve tüm ortaklıklarından bu süreçte onlarca sayıda itfaiye, yangın söndürme araçları, arazözler ve iş makineleri, yangın uzmanları ve ekipler santral sahasında ve bölgesinde konuşlandırılmıştır. Ayrıca yangınla mücadelede Türkiye’nin dört bir yanından belediyeler ve birçok şirket, itfaiye, acil müdahale ekip ve ekipman, iş makinesi desteği sağlamıştır” denildi.

'HİDROJEN TANKLARI SU İLE DOLDURULDU'

Ekipman tedariği dışında alınan tedbirlere de değinilen açıklamanın devamında, “Yangının gerek santral sahasına ulaşmasını engellemek ve gerekse diğer yerleşim bölgelerine etkisini yok etmek için tedarik edilen ekipmanlar hizmete sunulmuştur. Hidrojen tankları planlı olarak boşaltılmış, içleri su ile doldurulmuştur. Santralin çevresine yaklaşık 20 metre genişliğinde koruma bandı oluşturulmuş ve yanıcı nitelikli fuel oil gibi hammaddeler ticari kaygı gözetmeksizin imha edilmiştir. Üretim kademeli olarak durdurulmuştur” bilgilerine yer verildi.

Şirketten yapılan konuya ilişkin açıklamanın devamında, “Sürecin başından itibaren santral bölgesinde yangına bütün unsurlarla müdahale edilmiş, üretim kademeli olarak durdurulmuştur. Ancak ani bastıran rüzgarın etkisiyle güçlenen yangın, santral yerleşkesinin içine girmiştir. Bu sürecin ardından santral güvenli bir biçimde tahliye edilmiştir. Planlı ve kontrollü tahliye çalışmalarımız başarı ile sonuçlanmıştır. Bunun neticesinde 624 çalışanı olan Kemerköy santralimizde herhangi bir yaralanma veya can kaybı yaşanmamıştır” ifadelerine yer verildi.

'PATLAMA MEYDANA GELMEDİ'

Termik santralde herhangi bir patlama yaşanmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Kamuoyunda oluşan endişeleri gidermek için belirtmek isteriz ki; santrallerimizde yangının etkileri nedeniyle çevreye zarar verebilecek herhangi bir unsur bulunmadığı gibi bir patlama da meydana gelmemiştir. Yangının kontrol altına alınmasının ardından sabah saatlerinde ekiplerimiz santral sahasına girmiş ve ilk gözlemlerine göre yeni bir risk unsuru tespit edilmemiştir. Soğutma çalışmalarına itfaiye ekipleri tarafından devam edilmektedir. İlk belirlemelere göre kömür stok sahalarında yangının herhangi bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Stok sahalarındaki kömürün yandığına ilişkin sosyal medyada yer alan bilgiler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

“Santralin bölgeye tekrar enerji vermesine yönelik çalışmalar, soğutma çalışmaları ile eşzamanlı olarak devam etmektedir” denilen açıklamanın devamında şu bilgilere de yer verildi:

Çeşitli mecralarda art niyetli olarak speküle edildiği üzere yangına engel olunmadığı iddiaları tamamen asılsız ve dezenformasyon amaçlıdır. Yangının söndürülmesi ve kontrol altına alınması için yukarıda da belirtildiği gibi tüm imkanlar seferber edilmiş, bunların yanı sıra havadan yangına müdahale aracı temini dahil olmak üzere gerekli tüm aksiyonlar alınmış ve ilgili prosedürler zamanında devreye sokulmuştur. Bundan sonraki gelişmelerle ilgili olarak kamuoyu şeffaf bir şekilde bilgilendirilmeye devam edilecektir.”

BAKAN DÖNMEZ’DEN 'TERMİK SANTRAL' AÇIKLAMASI 

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Ören Mahallesi'ndeki alevlerin sıçradığı Kemerköy Termik Santrali’nde söndürme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hasar tespitine ilişkin incelemede bulundu. Termik santralin ana ünitelerin zarar görmediğini belirten Bakan Dönmez, "Muğla Milas bölgesini etkisi altına alan orman yangınları Ören bölgesinde yerleşik Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’nin sınırlarına dayanmıştı. Dün sabah itibarıyla kontrol altına alınan yangın, öğleden sonra tekrar alevlendi. Havadan ve yerden yoğun mücadeleye rağmen rüzgarın şiddetinin artması ve yön değiştirmesi nedeniyle patlamalar oldu. Yapılan değerlendirmeden sonra geçici bir tahliye kararı alındı. Dün burada İçişleri Bakanı Soylu ve Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ile süreci koordine ettik. Geçici tahliyeden birkaç saat sonra ilk öncü acil müdahale ekiplerimizi santral sahasına yönlendirdik. Yapılan ilk incelemelerde santralin ana ünitelerine dönük herhangi bir büyük etkisi olmadığı değerlendirmeleri yapılmıştı. Sabah çok daha detaylı bir inceleme başlatıldı. Santral binaları ve teknik ekiplere yönelik yapılan incelemelerde kazan dairesi, jeneratör, tribün ve şalt tesisinde yani ana ünitelerde ciddi bir sorun olmadığı belirlendi. Santralin tamamen yandığı, patladığı, çevreye ve insana zarar verdiği iddiaları asılsızdır. Şu an santralin işletmeye alınması ile ilgili teknik prosedürler devam ediyor" dedi.

'PATLAMA VE ÇEVREYE ZARAR SÖZ KONUSU DEĞİL'

Asılsız olduğunu belirtiği iddialara değinen Bakan Dönmez, "Çalışmalarla alakalı bazı mecralarda santralin tamamen yandığı, patladığı, çevreye ve insana zarar verdiği iddia edilen birtakım söylemler bulunuyor. Gerek tesiste, yerleşik sensörler vasıtasıyla gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait mobil istasyonlar vasıtasıyla standarda aykırı herhangi bir emisyon tespiti yapılmadı" diye konuştu.

'KÖMÜR STOKLARI ZARAR GÖRMEDİ'

Santraldeki kömür stoklarının da zarar görmediğinin altını çizen Dönmez, "Bu santralin kömürlerinin stoklandığı sahaya yangın ulaşmadı. Kömürlerle alakalı yanma söz konusu değil. Sahada hasar tespit çalışmaları bir yandan devam ediyor. Santral bölge için kritik önem arz ediyor. Dün kontrollü bir şekilde tesis işletmesine son verilmişti. Muğla ve civarında herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmadan bu süreci tamamladık. Sayın Cumhurbaşkanı'mız anbean süreci ve olayları takip etti. Diğer 2 bakanımız ile birlikte süreci yönetiyoruz" dedi.